BayWa sprzedaje farmę fotowoltaiczną w Witnicy
Spółka BayWa r.e. podjęła decyzję o sprzedaży znajdującej się w Witnicy farmy fotowoltaicznej o mocy 64,6 MWp spółce Alternus Energy Group z Irlandii.
Farma położona jest w Witnicy, w pobliżu granicy z Niemcami. Właścicielem instalacji jest BayWa r.e. Została ukończona na początku 2021 r., a następnie przyłączona do sieci energetycznej. Witnica to pierwsza powstała bez dofinansowania polska instalacja słoneczna na skalę komercyjną z umową PPA.
Zobacz także: Farma PV w Witnicy została zbudowana bez dofinansowania
Udany odbiór naszej farmy słonecznej w Witnicy to przełomowe osiągnięcie zarówno dla BayWa r.e., jak i Polski, która uczyniła kolejny ważny krok na drodze do zwiększenia ilości energii elektrycznej uzyskiwanej ze źródeł odnawialnych. Sprzedaż na rzecz Alternus Energy idealnie wpisuje się w nasze założenia rozwijania i sprzedawania dodatkowych mocy słonecznych w Polsce w przyszłości i podkreśla atrakcyjność zasobów energii odnawialnej dla inwestorów – mówi mówi Artur Marchewka, dyrektor zarządzający BayWa r.e. Polska Sp. z o.o.
Zobacz także: Giga farma PV na Pomorzu
BayWa r.e. rozwija już w Polsce szereg farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 600 MWp, a jej celem jest zbudowanie kolejnych o mocy 1,1 GW w ciągu następnych 5 lat.
Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się zaznaczyć oficjalne wejście na rynek polski nabyciem parku słonecznego Witnica, pierwszej powstałej bez dofinansowania instalacji słonecznej o skali przemysłowej z umową PPA w Polsce. W ciągu kolejnego roku planujemy dalszy rozwój w tym kraju i mamy nadzieję podać wkrótce więcej szczegółów. Współpraca z zespołem BayWa r.e. nad tym projektem była prawdziwą przyjemnością, oczekujemy więc kolejnych udanych kontaktów z niemiecką spółką na kluczowych rynkach – stwierdził Vincent Browne, prezes i dyrektor wykonawczy Alternus Energy.
BayWa r.e. będzie kontynuować świadczenie usług eksploatacji i konserwacji obiektu w Witnicy na rzecz Alternus Energy.
Na początku roku 2021 BayWa r.e. ogłosiła zawarcie 10-letniej umowy zakupu energii (PPA) z Górażdże Cement S.A., polskim podmiotem zależnym Heidelberg Cement Group. Umowa ta zwiastuje nową erę w pozyskiwaniu czystej i zrównoważonej energii dla celów biznesowych i może potencjalnie posłużyć jako model dla kolejnych umów PPA w Polsce i za granicą.
RE, fot BayWa