Światło w ruchu – czujniki Merrytek w oprawach oświetleniowych
Firma LEDIN włączyła do swej oferty produkty czujniki marki Merrytek. To opatentowana technologia, która służy do wykrywania ruchu i oddechu, dzięki czemu stanowi doskonałe rozwiązanie w każdym inteligentnym domu lub budynku usługowym. Poprawia komfort użytkowania oraz generuje oszczędność energii, co w obecnych czasach stanowi priorytet zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych.
Jak działa czujnik
Zaawansowane technologicznie czujniki mikrofalowe działają dzięki wykorzystaniu efektu Dopplera. Oznacza to, że czujnik emituje sygnał o wysokiej częstotliwości (5,8 GHz) i odbiera jego echo. Jeśli ruch w strefie wykrywania spowoduje zmianę jego charakterystyki, czujnik reaguje i włącza światło. Dodatkowo, dzięki wbudowanemu detektorowi światła dziennego, może on również wykrywać poziom oświetlenia. Natomiast nie włączy on oświetlenia, jeśli ilość światła naturalnego będzie dostateczna. Mowa tutaj o inteligentnych czujnikach działających w oparciu o nowoczesny system Daylight Harvesting.
Oprócz urządzeń z funkcją automatycznej kontroli włączania i wyłączania, LEDIN oferuje szeroki wybór z energooszczędnymi cechami, takimi jak: 2-stopniowe oraz 3-stopniowe ściemnianie, komunikacją RF, rozpoznawaniem sztucznego światła czy działaniu w sieci IOT, dzięki czemu użytkownicy mogą precyzyjnie dobrać rozwiązanie do konkretnych potrzeb. Przede wszystkim znajdują one zastosowanie w biurowcach, salach konferencyjnych, a także w magazynach, wielopoziomowych parkingach, klatkach schodowych czy korytarzach.
Zobacz także: Dobór zasilacza LED a nowe wymagania Ekoprojektu
Charakterystyka czujników ruchu Merrytek
Główne cechy mikrofalowych czujników marki Merrytek:
- wykrywanie większego zakresu ruchu, np. chód czy jadący wózek
- wykrywanie nieznacznego ruchu, takie jak pisanie na klawiaturze lub robienie notatek
- obsługa punktu przejścia przez zero, co pomaga chronić czujnik przed prądem rozruchowym podczas włączania/wyłączania
- odporność na czynniki atmosferyczne, mogą zostać wyzwolone przez wiatr i deszcz – aby uniknąć tego typu zakłóceń, Merrytek stosuje najnowszą technologię detekcji mikrofalowej 4. generacji
- identyfikacja światła LED i światła naturalnego, opatentowany przez Merrytek czujnik wykrywający światło dzienne jest w stanie zidentyfikować i odróżnić światło sztuczne od naturalnego. Może być instalowany w oprawie LED, co pozwoli w łatwy sposób wykorzystywać światło dzienne i tym samym zwiększyć oszczędności energii
- styki bezpotencjałowe, nazywane również beznapięciowymi, ponieważ zamykane są bez udziału prądu lub napięcia
- opatentowana antena 5,8 GHz, niska impedancja: ok. 0 Ω, doskonałe właściwości przeciwzakłóceniowe i ultraniska emisja harmoniczna, zgodna z najnowszymi instrukcjami RED, obowiązującymi w stosowaniu od 13. 06. 2017 r.
- funkcja ON/OFF, która powoduje, że jeśli natężenie oświetlenia naturalnego jest dostateczne, oświetlenie nie zostanie włączone, natomiast jeśli natężenie oświetlenia naturalnego jest niedostateczne, wówczas czujnik włączy oświetlenie po wykryciu ruchu
- 2-stopniowa i 3- stopniowa funkcja przyciemniania
- nauka światła dziennego, dzięki której czujnik może wykryć rzeczywistą wartość oświetlenia naturalnego i uniknąć błędnego działania, włączając lub wyłączając światło zgodnie z wartością oświetlenia naturalnego, poza oprawą oświetleniową
- wykorzystanie światła dziennego – Daylight Harvesting
- synchronizacja urządzeń nadrzędnych i satelitarnych
- bezprzewodowe sieciowanie RF
Prosty montaż czujników ruchu
Dzięki prostocie instalacji i łatwości konfiguracji mikrofalowe czujniki ruchu Merrytek nie wymagają wyspecjalizowanej ekipy programistów, którzy pomogą nam w pierwszym uruchomieniu. Często wystarczy po prostu podpiąć czujnik bezpośrednio do oprawy według prostego schematu. I to wszystko–oszczędności same się generują. Czujniki Merrytek są przeznaczone do montażu m.in. w oprawach oświetleniowych, bezpośrednio do obudowy dzięki kilku rodzajom specjalnych zaczepów, ale też podtynkowo jako samodzielny czujnik czy po prostu na ścianie budynku. Wszystko w zależności od konkretnych potrzeb.
Czujniki Merrytek w opiece nad seniorami
Zastosowanie wykrywania ruchu ma mnóstwo zalet, które okazują się być pomocne w codziennym życiu i wydawać by się mogło, w prozaicznych sytuacjach. Za przykład może posłużyć ich wykorzystanie w codziennej trosce o seniorów. Wykrywanie ruchu, oddechu i obecności, jest bezcenną korzyścią, ponieważ pomaga to rodzinom i opiekunom w opiece nad osobami starszymi właśnie poprzez monitorowanie otoczenia. Podobnie jest w różnego typu salach konferencyjnych, w których występuje możliwość precyzyjnego wykrywania obecności ludzi poprzez ich drobne ruchy, takie jak kiwanie czy nawet podnoszenie głowy.
Opatentowana technologia czujników mikrofalowych to niesamowicie cenne i niezwykle inteligentne narzędzie, służące codziennej i stałej optymalizacji środowiska życia człowieka. Innowacyjna koncepcja oraz doskonałej jakości produkty znacząco redukują zużycie energii elektrycznej i tym samym minimalizują rachunki za prąd – nawet do 40%. Pozwalają też na coraz lepsze wykorzystanie możliwości opraw oświetleniowych, a także wpływa na szeroko pojęte potrzeby całego świata, zarówno w krótszej, jak i tej dłuższej perspektywie.