Jak efektywnie wykorzystać dotację z programu Rozświetlamy Polskę?

09/11/2023
oferta Signify dla gmin uczestniczących w programie Rozświetlamy Polskę

Maksymalna suma, jaką może uzyskać gmina wnioskująca o środki z programu „Rozświetlamy Polskę” to 4 mln złotych. W długoterminowej perspektywie ważna jest jednak nie tylko kwota dotacji, lecz także sposób, w jaki zostanie wykorzystana. W Signify edukujemy o rozwiązaniach, które pozwalają uzyskać możliwie jak największe oszczędności energii.

Najważniejsze warunki programu „Rozświetlamy Polskę”

Z danych Banku Gospodarstwa Krajowego wynika, że do programu „Rozświetlamy Polskę” złożono 1639 wniosków na kwotę 1 mld 300 mln złotych, co znacząco przekracza wartość projektu, ale jednocześnie pokazuje, jak wielkie są potrzeby modernizacyjne polskich samorządów. Jak dotąd w Polsce modernizacji w technologii LED poddano zaledwie 20% oświetlenia ulicznego i drogowego. Pozostałe oprawy to w większości nieefektywne oświetlenie sodowe.

Program „Rozświetlamy Polskę” ma szansę znacząco poprawić ten wynik. Jeżeli budżet zgodnie z zapowiedziami wyniesie 1 mld złotych, polskie gminy wymienią łącznie ponad pół miliona opraw oświetleniowych, podczas gdy w całym kraju znajduje się ponad 4 mln opraw ulicznych.

Aby otrzymać dofinansowanie, trzeba było jednak nie tylko złożyć wniosek w terminie (nabór zakończył się 18 września), ale także spełnić szereg wymogów. Na wsparcie w ramach programu „Rozświetlamy Polskę” mogą liczyć wyłącznie projekty, które zakładają:

  • modernizację z wykorzystaniem opraw, które będą skutkować co najmniej 50% redukcją mocy w porównaniu do obecnych rozwiązań jakie posiada gmina,
  • zakup rozwiązań posiadających certyfikaty ENEC, ENEC +, Zhaga D4i,
  • współpracę z dostawcą, który udziela gwarancji o długości co najmniej 60 miesięcy,
  • wymianę dotychczasowego oświetlenia na oprawy LED gotowe do integracji z systemami zarządzania infrastrukturą miejską.

Ponadto postępowanie zakupowe zastrzega obowiązek użycia przez wykonawcę nowych opraw wyprodukowanych na terenie Unii Europejskiej.

Gdzie szukać rozwiązań spełniających wszystkie wymagania?

Nie wszystkie dostępne na rynku produkty LED będą w stanie zrealizować wymienione warunki. Produkty marki Philips spełniają wszystkie wymagania określone w programie. Oto, dlaczego warto na nie zwrócić uwagę:

  • Oferta oświetlenia ulicznego Philips jest bardzo szeroka. W jej skład wchodzą zarówno produkty do oświetlania ulic (UniStreet gen.2 oraz AluRoad gen.2 PRO), jak i placów i parków (TownGuide, VillaLED oraz TownTune).
  • Trwałość użytkowa wszystkich wymienionych opraw to 100 000 godzin, co oznacza, że mogą świecić nieprzerwanie przez ponad 20 lat.
  • Wszystkie produkty Philips posiadają wymagane certyfikaty ENEC, ENEC + oraz Zhaga D4i.
  • Philips spełnia warunek lokalnej produkcji – oprawy uliczne powstają wyłącznie na terenie Unii Europejskiej, w tym również w polskiej fabryce w Kętrzynie. 
oprawy LED Signify w programie Rozświetlamy Polskę
Oprawy LED firmy Signify proponowane dla gmin uczestniczących w programie Rozświetlamy Polskę

Kluczowe jest również to, że każda oprawa Philips posiada gniazdo Zhaga (System Ready), dzięki czemu można zintegrować je z systemem zarządzania oświetleniem Interact City. Pamiętajmy, że gotowość do wdrożenia rozwiązań IoT to jeden z głównych warunków programu „Rozświetlamy Polskę”. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto rozważyć tego rodzaju inwestycję. Najbardziej imponujące oszczędności energii można uzyskać właśnie dzięki zintegrowanemu oświetleniu. Sama wymiana konwencjonalnych opraw oświetleniowych na LED zmniejsza zużycie energii o około 40-50%*, natomiast gdy dodatkowo połączymy je w systemie Interact City, oszczędności te mogą wzrosnąć nawet do 80%*.

Skąd wynika tak duża różnica? Przede wszystkim z możliwości regulacji strumienia świetlnego. Dzięki czujnikom ruchu zamontowanym w oprawach światło automatycznie przyciemnia się, gdy ulice są puste. Wystarczy jednak, że w pobliżu pojawi się pojazd lub pieszy, a oświetlenie natychmiast wraca do pierwotnych ustawień, aby zapewnić uczestnikom ruchu bezpieczeństwo. Gdy latarnie nie świecą przez całą noc pełną mocą, siłą rzeczy pobierają z sieci mniej energii.

Co ważne, w oprawach oświetleniowych można montować nie tylko czujniki ruchu. Gęsta sieć oświetlenia ulicznego to doskonałe miejsce dla sensorów monitorujących hałas, zanieczyszczenie powietrza, zajętość dróg i inne obszary kluczowe dla jakości życia w mieście. System Interact City posiada otwarte API, dzięki czemu można bez trudu integrować go z innymi systemami IT i pulpitami sterującymi.

Nie tylko technologia. Od czego jeszcze zależą osiągnięte oszczędności?

Każda gmina ma indywidualne potrzeby w zakresie oświetlenia. Nowa instalacja musi je uwzględniać – tylko wtedy będzie naprawdę wysokowydajna. W kwestii wyboru odpowiedniego rozwiązania najlepiej zaufać specjalistom, dlatego Signify oferuje nie tylko rozbudowane portfolio wysokiej klasy produktów, lecz również wsparcie merytoryczne doświadczonych ekspertów.

Signify to od 5 lat nowa nazwa Philips Lighting. Firma działa na rynku od 132 lat i przez ten czas urosła do rangi światowego lidera w dziedzinie oświetlenia – najpierw konwencjonalnego, potem ledowego, a wreszcie zintegrowanego. Przykładem może być oświetlenie Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego oraz kilkunastu okolicznych gmin. To jak dotąd największy obszar w Polsce objęty tego rodzaju inwestycją. Ponadto, rozwiązania Signify działają w Białowieży, Szczecinie czy Kutnie, przynosząc każdej z tych gmin znaczące oszczędności.

Radosław Rakowicz z firmy Signify

Autor:
Radosław Rakowicz, Signify

* Dotyczy wymiany opraw oświetleniowych wykorzystujących wysokoprężne lampy sodowe na oprawy oświetleniowe w technologii LED Kalkulator oszczędności na oświetleniu miejskim | Signify (rozswietlamypolske.pl)

Zapisz się na bezpłatny newsletter