Największa farma fotowoltaiczna Energi powstaje w gminie Kotla
Energa buduje elektrownię PV Kotla o planowanej mocy zainstalowanej 130 MW. To obecnie jej największa farma fotowoltaiczna. Inwestycja powstaje w woj. dolnośląskim. Oddanie instalacji do eksploatacji nastąpi przed końcem roku 2025. Wyprodukowana energia w elektrowni PV Kotla zasili ponad 60 tys. gospodarstw domowych.
Farma fotowoltaiczna zlokalizowana będzie w gminie Kotla, około 12 km na północ od miasta Głogów. Obecnie na terenie budowy trwa montaż konstrukcji wsporczej, a także prace związane z budową dróg wewnętrznych i montażem ogrodzenia.
Rolę Inżyniera Kontraktu na budowie pełni Energa Green Development.
Realizacja inwestycji to efekt transakcji zawartej w kwietniu 2024 r. pomiędzy Energą Wytwarzaniem i Lightsource BP. Energa Wytwarzanie nabyła od Lightsource BP spółkę celową, posiadającą prawa projektowe do budowy instalacji fotowoltaicznej.
Inne instalacje fotowoltaiczne Energi
Na początku roku Energa Wytwarzanie sfinalizowała projekt polegający na budowie pięciu małych instalacji PV o mocy do 1 MW każda. Są one zlokalizowane w trzech województwach. To farmy PV Samolubie I i II oraz PV Pierzchały w woj. warmińsko-mazurskim, PV Czernikowo+ na terenie woj. kujawsko-pomorskiego oraz PV Przykona w Wielkopolsce. Zastosowano tu panele bifacjalne, czyli pozyskujące energię elektryczną z dwóch stron paneli.
Czytaj także: Moc zainstalowana fotowoltaiki
Zielony kierunek Energi
Grupa Energa, w odpowiedzi na zmiany wprowadzone do strategii rozwoju Grupy ORLEN, zaktualizowała w grudniu 2023 r. założenia Wieloletniego Planu Inwestycji Strategicznych (WPIS) i Strategicznego Planu Rozwoju (SPR). Rozpisane na lata 2024-2030 dokumenty zakładają znaczący wzrost planowanych nakładów inwestycyjnych.
W perspektywie siedmiu lat spółki Grupy Energa zrealizują inwestycje o łącznej wartości blisko 48 mld w celu intensywnego wzrostu mocy zainstalowanych w OZE oraz dalszego wzrostu sprzedawanej energii elektrycznej pochodzącej z OZE. Realizacja zaktualizowanego planu strategicznego może przynieść wzrost EBITDA Grupy Energa wynoszący dwuipółkrotność wyniku za 2022 rok. Prawie 14 mld zł przeznaczono na rozwój źródeł odnawialnych. Dzięki temu moc zainstalowana w aktywach odnawialnych Grupy Energa wzrosnąć ma do poziomu ok. 3,6 GW do roku 2030.
RE na podstawie informacji Energi