Enea kupiła farmę wiatrową za ponad 740 milionów

Grupa Enea kontynuuje rozwój w obszarze odnawialnych źródeł energii. Spółka z Grupy – Enea Nowa Energia – sfinalizowała zakup farmy wiatrowej o łącznej mocy 83,2 MW zlokalizowanej w gminie Pelplin (woj. pomorskie) od Greenvolt Power. Projekt obejmuje 16 turbin wiatrowych o mocy 5,2 MW każda oraz stację GPZ. Wartość transakcji wynosi ponad 740 mln zł.
Farma wiatrowa w Pelplinie składa się z 16 nowoczesnych turbin wiatrowych o jednostkowej mocy 5,2 MW każda, wyprodukowanych przez renomowaną firmę Siemens Gamesa – jednego ze światowych liderów technologii wiatrowych. Łączna moc zainstalowana projektu wynosi 83,2 MW.
Inwestycja obejmuje także własną stację elektroenergetyczną (GPZ), zapewniającą bezpośrednie przyłączenie do sieci.
Lokalizacja farmy, około 50 kilometrów od wybrzeża Morza Bałtyckiego, zapewnia bardzo dobre warunki wietrzne, co przekłada się na wysoką efektywność produkcji energii elektrycznej z wiatru.
Inwestycja wpisuje się w założenia Strategii Rozwoju Grupy Enea do 2035 roku, zakładającej dynamiczny wzrost mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. Projekt w gminie Pelplin to kolejny krok w kierunku realizacji celu, jakim jest osiągnięcie ponad 4,9 GW mocy z OZE do 2035 roku. Na realizację strategicznych celów do 2035 roku Grupa Enea przeznaczy blisko 107,5 mld zł, z czego największa część zostanie zainwestowana w rozwój OZE, magazynów energii oraz modernizację sieci dystrybucyjnych.
Sprzedaż Farmy Wiatrowej Pelplin, obok niedawno zakończonej transakcji hybrydowego projektu Sompolno przyniosła Grupie Greenvolt zysk w wysokości blisko 250 milionów euro. To odzwierciedla pomyślną realizację jej strategii rozwoju i monetyzacji wysokiej jakości aktywów energii odnawialnej oraz wzmocnienie jej roli w transformacji energetycznej.
Jak powstała farma fotowoltaiczna w Pelplinie?
Budowa Farmy Wiatrowej Pelplin rozpoczęła się w czerwcu 2023 roku. Inwestycja została zrealizowana zgodnie z harmonogramem w grudniu 2024 roku. Obiekt zajmuje kluczową pozycję w kontekście instalacji OZE ze względu na swoje połączenie z istotnym węzłem sieciowym (Główny Punkt Zasilania PSE Pelplin – 400/110 kV „Pelplin”), który jest jednym z najważniejszych źródeł zasilania w północnej części kraju.
W segmencie Utility-Scale, Greenvolt Group posiada portfel o mocy 10,9 GW w 17 krajach, ze strategią sprzedaży 70–80% projektów po RtB lub COD. W Polsce portfel Grupy obejmuje 706 MW energii wiatrowej, 1581 MW energii słonecznej i 1760 MW magazynowania energii. To plasuje ją jako jednego z wiodących deweloperów w europejskim sektorze energii odnawialnej.
Greenvolt wypracowała silną pozycję w Polsce, z prawie 18-letnim doświadczeniem, poprzez obecną spółkę Greenvolt Power. Grupa uruchomiła również w zeszłym roku Greenvolt Next Polska, aby dostarczać rozwiązania w zakresie energii odnawialnej na potrzeby własnego zużycia, efektywności energetycznej, magazynowania energii słonecznej i mobilności elektrycznej na rynku B2B.
RE na podstawie materiałów Enea