Inwestujemy w logistykę i produkcję: prezes ETI Polam
Grupa ETI to producent oraz dostawca produktów i rozwiązań w dziedzinie zabezpieczeń instalacji elektrycznych i rozdziału energii. Przez 70 lat istnienia koncern zbudował czołową pozycję w segmencie bezpieczników. Roczne przychody sięgają kwoty 140 mln euro. Polska jest krajem strategicznym, ponieważ właśnie tutaj działa firma ETI Polam – najstarsza i największa firma-córka w koncernie ETI, która dynamicznie się rozwija.
Siedzibą koncernu ETI jest miejscowość Izlake w Słowenii. Nazwa firmy wzięła się od skrótu w języku słoweńskim: fabryka wyrobów elektrotechnicznych w Izlake (Tovarna elektrotehničnih izdelkov Elektroelement Izlake).
ETI posiada trzy lokalizacje produkcyjne w Europie: największa mieści się w Słowenii, druga co do wielkości znajduje się w Polsce.
Koncern obecny jest w naszym kraju od 1997 roku. Fabryka znajduje się w Pułtusku. Produkcja obejmuje aparaturę modułową, wkładki bezpiecznikowe oraz rozdzielnice i obudowy metalowe. Firma zatrudnia 450 pracowników. Osobą zarządzającą ETI Polam Sp. z o.o. jest od 11 lat Bostjan Leban.
Inwestycje
Obecnie spółka prowadzi intensywne zmiany w dziedzinie produkcji i logistyki ze względu na strategiczne decyzje koncernu dotyczące dodatkowych przesunięć produkcji ze Słowenii do Polski. Liczba hal produkcyjnych zwiększyła się do pięciu. Łącznie zajmują one 3000 mkw.
Powiększeniu uległa także przestrzeń magazynowa – od początku tego roku funkcjonuje nowy magazyn towarów i wyrobów gotowych o powierzchni 2100 mkw. Łączna powierzchnia magazynowa wynosi obecnie prawie 4000 mkw.
Fabryka w Polsce jest dla koncernu ETI kluczowym miejscem produkcyjnym. Wolumen produkcji ciągle wzrasta, dlatego musieliśmy dopasować park maszynowy do rosnących potrzeb rynkowych. Część powierzchni magazynowej przeznaczyliśmy na produkcję. Do tej pory przeważała produkcja manualna, a teraz w halach zagęściło się od maszyn. Usprawniliśmy także logistykę dzięki budowie nowego obiektu magazynowego. Sądzę, że przeprowadzone inwestycje pozwolą nam sprawnie funkcjonować przez najbliższe pięć lat – mówi Bostjan Leban, prezes ETI Polam Sp. z o.o.
Przychody
Z roku na rok rosną przychody ETI Polam. Firma dopasowała ofertę do trendów rynkowych, a rok 2019 był potwierdzeniem trafności podjętych decyzji. Trzy grupy produktów miały znaczący wpływ na wartość sprzedaży ogółem:
- Rozdzielnice i obudowy metalowe. Kiedyś firma ETI sprzedawała tylko wyposażenie rozdzielnic. Z tego powodu była pomijana przy wielu inwestycjach, ponieważ klient jest przyzwyczajony do kompleksowej oferty od jednego producenta. Powstał więc pomysł na kompletne rozwiązanie, w którym jest także wartość dodana: usprawnienie pracy. System obudów metalowych SOLID GSX jest przyjazny dla instalatora: montuje się szybko i bez żadnych narzędzi – jak klocki. Warto zaznaczyć, że rozdzielnice i obudowy metalowe są autorskim pomysłem pracowników ETI Polam.
- Fotowoltaika. Firma ETI rozpoczęła promowanie swojej oferty fotowoltaicznej już pięć lat temu. Zaangażowanie było duże, a przychody bardzo małe. Jednak aktywność determinacja przyniosły pozytywne rezultaty. W chwili, gdy na rynku pojawiły się różne formy finansowania instalacji PV, firma ETI mogła stać się liderem zabezpieczeń fotowoltaicznych.
- Szynoprzewody. Od roku 2016 ETI Polam posiada w swojej ofercie handlowej system szynoprzewodów niskiego i średniego napięcia. Obecność w portfolio nowoczesnego i kompletnego produktu tego typu umożliwia spółce szerszy dostęp do zaawansowanych aplikacji przemysłowych, a ekskluzywne w skali globalnej rozwiązania produktowe dla „white room” otwierają dla ETI Pola, bardzo perspektywiczny dla naszego regionu, rynek inwestycji Data Center.
Zobacz całą ofertę: Katalog elektroniczny ETI Polam
W 2019 r. przychody ETI Polam wyniosły 183 mln zł – zwiększyły się o 18 proc. w porównaniu do poprzedniego roku.
Przyszłość
ETI Polam zmienia się podobnie jak inne firmy w branży elektrotechnicznej. W dobie powszechnej automatyzacji wprowadzane są usprawnienia w każdej dziedzinie zarządzania np. już teraz 60 proc. sprzedaży realizowana jest elektronicznie. To dobry sposób na obniżenie kosztów funkcjonowania firmy.
Kondycja firmy ETI Polam jest bardzo dobra. Inne firmy w branży również nieźle funkcjonują mimo panującej pandemii. Zupełnie inaczej może wyglądać początek przyszłego roku. To widać po liczbie pozwoleń na budowę. Teraz kończą się rozpoczęte prace, a nowe inwestycje są zamrożone. Dlatego mam obawy co do sytuacji rynkowej za pół roku – stwierdza prezes.
Oprócz niepewnego otoczenia ekonomicznego, firma ETI zmaga się z ostrymi atakami konkurencji, zwłaszcza w segmencie bezpieczników i fotowoltaiki. Jednak odpowiednia oferta i dobra logistyka pozwalają utrzymać pozycję lidera rynku.
RE