Europejska Karta Słoneczna – wsparcie dla rozwoju przemysłu fotowoltaicznego

16/04/2024
Europejska Karta Słoneczna wspiera rozwój fotowoltaiki w Europie

Europejska Karta Słoneczna to dokument wydany przez Komisję Europejską w celu zapewnienia rozwoju europejskiego sektora produkcji fotowoltaiki. Karta wspiera producentów paneli fotowoltaicznych w Europie.

Obecnie większość popytu na moduły fotowoltaiczne w Europie pokrywana jest z importu. Aż 97% paneli słonecznych importowanych do UE pochodzi z Chin.

Sygnatariusze Karty zobowiązują się do wspierania konkurencyjności europejskiego przemysłu wytwórczego modułów fotowoltaicznych i promowania tworzenia rynku produktów wysokiej jakości spełniających wysokie kryteria zrównoważonego rozwoju, przy pełnym poszanowaniu celów UE w zakresie klimatu i energii.

Sektor produkcji energii fotowoltaicznej ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia naszych celów w zakresie energii, klimatu i konkurencyjności. Musimy zadbać o to, aby branża fotowoltaiczna pozostała silna dla przyszłego europejskiego koszyka energetycznego skoncentrowanego na odnawialnych źródłach energii – powiedziała Kadri Simson z Rady ds. Energii w UE.

Karta określa szereg elementów, które mogą pomóc w rozwoju branży fotowoltaicznej, w tym wczesne wdrożenie odpowiednich przepisów ustawy dotyczących stosowania kryteriów pozacenowych w aukcjach energii odnawialnej, zamówieniach publicznych lub innych odpowiednich systemach wsparcia.

Europejska Karta Słoneczna stanowi najnowszy krok w działaniach Komisji mających na celu wspieranie produkcji paneli fotowoltaicznych w Europie. Dzięki temu transformacja ekologiczna i cele przemysłowe Europy będą iść w parze. Przyspieszone zostanie wdrażanie odnawialnych źródeł energii, a jednocześnie zwiększy się konkurencyjność sektora i tworzenie zielonych miejsc pracy.

Szybsze i szersze wykorzystanie energii odnawialnej, zwłaszcza energii słonecznej, jest niezbędne do osiągnięcia celu UE, jakim jest co najmniej 42,5% energii odnawialnej do 2030 roku oraz neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Energia słoneczna, a w szczególności wykorzystanie fotowoltaiki, jest obecnie najszybciej rozwijającym się sektorem energii odnawialnej w UE, co prowadzi do rekordowej liczby instalacji rocznych w ciągu ostatnich 3 lat (około 28 GW w 2021 r., 41 GW w 2022 r. i 56 GW w 2023 r.).

Ceremonia podpisania Karty odbyła się 15 kwietnia 2024 r. w Brukseli.

RE, fot. Komisja Europejska

Zapisz się na bezpłatny newsletter