Phoenix Contact E-Mobility oficjalnie otworzył fabrykę w Polsce
Phoenix Contact E-Mobility oficjalnie otworzył fabrykę na terenie Parku Naukowo-Technologicznego Rzeszów-Dworzysko.
Phoenix Contact E-Mobility GmbH z miejscowości Schieder-Schwalenberg należy do niemieckiej Grupy Phoenix Contact z siedzibą w Blombergu (Nadrenia Północna-Westfalia) – producenta automatyki przemysłowej oraz elektrotechniki.
Fabryka Phoenix Contact E-Mobility w Rzeszowie produkuje elementy infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Jest to pierwszy na taką skalę oddział Phoenix Contact E-Mobility GmbH zlokalizowany poza Niemcami. O budowie fabryki w Polsce zadecydował zwiększający się popyt na produkty firmy w zakresie elektromobilności.
Zobacz także: Rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych
Nowa fabryka była budowana od września 2020 r. do stycznia 2021 r. Zajmuje łączną powierzchnię 15 tys. mkw., z tego 14 tys. mkw. to powierzchnia produkcyjno-magazynowa, a 1 tys. – biurowa.
Początkowe zatrudnienie wzrosło szybciej niż planowano, zespół liczy już 300 pracowników.
Na ośmiu liniach produkcyjnych produkowane są:
- kable ładowania AC,
- gniazda do stacji ładowania AC,
- ładowarki naścienne,
- gniazda ładowania pojazdu.
Do końca roku będzie działać 10 linii produkcyjnych.
Koszt inwestycji wyniósł 11,5 mln euro.
Dla rozwoju elektromobilności
Co roku wyraźnie wzrasta liczba nowo rejestrowanych pojazdów z napędem elektrycznym i hybrydowym typu plug-in. W pierwszym półroczu 2021 r. udział nowo zarejestrowanych pojazdów elektrycznych w Europie wzrósł ponad dwukrotnie w stosunku do tego samego okresu ubiegłego roku.
Każdy z tych samochodów ma w bagażniku kabel ładowania AC. Premie i dotacje w całej Europie zapewniają rozwój prywatnej i publicznej infrastruktury ładowania. Działania te zwiększają dodatkowo sprzedaż kabli ładowania AC. Ze względu na dobrą lokalizację w Parku Naukowo-Technologicznym Dworzysko, z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, nasz zakład stanie się ważnym miejscem w sieci produkcyjnej Phoenix Contact E-Mobility – wyjaśnił Dominik Mazur, dyrektor zakładu w Rzeszowie.
Polska fabryka dostarcza produkty na rynek europejski i amerykański. W zakładzie głównym Phoenix Contact E-Mobility w Schieder są tworzone i testowane nowe technologie. Znajdują się tam wysoko zautomatyzowane linie produkcyjne, dział produkcji przedseryjnej, prototypownia oraz dział konstrukcyjny, marketingu i sprzedaży.
Phoenix Contact w Polsce
Phoenix Contact E-Mobility Sp. z o.o. dołączył do dwóch istniejących spółek Phoenix Contact w Polsce:
- Phoenix Contact Wielkopolska Sp. z o.o. – działalność produkcyjna, dwie fabryki w: Nowym Tomyślu i Tarnobrzegu;
- Phoenix Contact Sp. z o.o. – działalność handlowa z siedzibą we Wrocławiu.
RE
Fot. Phoenix Contact E-Mobility
Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza