Tauron planuje kolejną farmę fotowoltaiczną

07/11/2022
farma PV Choszczno I Tauron

Tauron dysponuje obecnie trzema przemysłowymi elektrowniami słonecznymi. Aktualnie Grupa jest w trakcie budowy swojej największej elektrowni fotowoltaicznej. W planach jest już kolejna farma pv. Obiekty powstają na terenach poprzemysłowych.

  • Tauron ma trzy funkcjonujące farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy 19 MW.
  • W trakcie budowy jest farma pv w Mysłowicach o docelowej mocy 100 MW.
  • W tym roku rozpocznie się budowa kolejnej farmy o mocy 46 MW w powiecie polkowickim, w województwie dolnośląskim.

Pierwsza farma PV stanęła w Jaworznie

W grudniu 2020 r. Tauron zakończył budowę farmy fotowoltaicznej w Jaworznie o mocy 5 MW. To pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy Tauron. Na działce stanęło ponad 12 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 MWp. Ich powierzchnia wynosi ok. 22 tys. mkw, co odpowiada powierzchni 3 boisk do piłki nożnej. Farma składa się z 19 inwerterów oraz 3 stacji transformatorowych SN.
Farmę PV w Jaworznie zbudowało konsorcjum spółek Tauron Serwis i Tauron Dystrybucja Serwis, które wygrało przetarg na realizację tego przedsięwzięcia.

Zobacz także: Fotowoltaika 2022: zawirowania i szanse

Farmy Choszczno I i Choszczno II

W kwietniu 2021 r. Tauron uruchomił farmę fotowoltaiczną o mocy 6 MW. Zlokalizowana jest w gminie Choszczno w województwie zachodniopomorskim. To druga farma Grupy Tauron.

Budowa farmy Choszczno I ruszyła w lutym 2020 r. Montaż ponad 16 tys. modułów fotowoltaicznych rozpoczął się w lipcu 2020 r. i trwał 5 tygodni. Wykonano również prace elektryczne, takie jak dostawa oraz montaż stacji średniego napięcia i stacji kontenerowych, a także ułożono kable średniego napięcia.

Zobacz także: Moc zainstalowana fotowoltaiki

Spodziewana roczna produkcja energii elektrycznej instalacji wynosi około 6 tys. MWh. Oznacza to, że uruchomiona w Choszcznie farma fotowoltaiczna o mocy 6 MW pozwoli pokryć zapotrzebowanie na energię elektryczną 2,5 tys. gospodarstw domowych. Elektrownia będzie działać do 2045 roku.

W połowie stycznia 2022 r. Tauron zakończył budowę elektrowni fotowoltaicznej Choszczno II, zlokalizowaną w województwie zachodniopomorskim. Instalacja o mocy 8 MW zasili w energię ok. 3,5 tys. gospodarstw domowych.

Zobacz także: Farmy fotowoltaiczne w Grupie Energa

Farma fotowoltaiczna w Mysłowicach

Tauron rozpoczął realizację farmy fotowoltaicznej w Mysłowicach. Farma PV powstanie dwuetapowo: w pierwszym do eksploatacji oddanych zostanie około 37 MW, drugi przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW. Docelowo powstanie obiekt o mocy 100 MW.

Prace na terenie inwestycji rozpoczęły się w pierwszym kwartale 2022 roku. W Mysłowicach zostanie zainstalowanych 94 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 16 ha, co odpowiada aż 22 boiskom do piłki nożnej. Szacuje się, że w ciągu roku instalacja wyprodukuje 39 tys. MWh zielonej energii, co odpowiada rocznym potrzebom 16 tys. gospodarstw domowych, przy jednoczesnym ograniczeniu emisji CO2 o prawie 30 tys. ton. Pierwsza energia elektryczna popłynie z farmy w 2023 roku.

Nowa farma fotowoltaiczna o mocy 46 MW

Nowa farma fotowoltaiczna Taurona będzie składać się z ponad 80 tys. paneli, a jej powierzchnia zajmie blisko 50 ha. Produkcja z instalacji pozwoli na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną blisko 17 tys. gospodarstw domowych.

Inwestycję realizować będzie spółka Tauron Zielona Energia, która odpowiada w Grupie Tauron za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także prowadzi nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.

Zielony TAURON

Nowa strategia energetycznego zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu Taurona poprzez skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 roku 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80 proc. całego miksu wytwórczego Grupy. Tylko w energetyce wiatrowej Tauron chce podwoić stan posiadania do 2025, a w 2030 roku planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie Grupa będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 roku zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 roku będzie dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW.

RE, fot. Tauron

Zamów prenumeratę Rynku Elektrycznego Przejdź do formularza

Zapisz się na bezpłatny newsletter