Największy polski dystrybutor elektrotechniki rośnie w siłę

26/08/2024
Grodno Centrum Dystrybucji Małopole

Grupa Grodno zakończyła już rok obrotowy 2023/2024, w którym utrzymała sprzedaż na poziomie 1,2 miliarda złotych oraz pozytywne rentowności. Skąd wynika ten sukces, mając na uwadze mocno niesprzyjające otoczenie zewnętrzne dla wszystkich dystrybutorów elektrotechniki i OZE?

Grupa Grodno zanotowała w roku finansowym 2023/2024 (kwiecień 2023 – marzec 2024) 1186 mln zł przychodów ze sprzedaży, co jest nie tylko wynikiem zbliżonym do tego sprzed roku, lecz również oznacza wzrost obrotów o około 70% w porównaniu do roku finansowego 2020/21 i jeszcze więcej wobec lat wcześniejszych.

Rozwijamy naszą działalność już od blisko 35 lat, a o naszym sukcesie decyduje to, jaką tworzymy wartość dla naszych klientów. Rosnąca liczba klientów nawet w trudniejszych dla branży okresach pokazuje, że umiemy w najlepszy sposób odpowiedzieć na oczekiwania klientów. Inwestujemy w wielokanałowość, jakość doradztwa i obsługi, kompleksowość oferty oraz w efektywność operacyjną, aby móc oferować najlepsze ceny – wskazuje Andrzej Jurczak, prezes zarządu Grodno S.A.

Klient w centrum uwagi

W ofercie Grupy Grodno znajduje się sześć głównych grup asortymentowych, tzn. materiały elektroinstalacyjne, OZE (kompleksowe rozwiązania PV, HVAC i HEPAC), oświetlenie, automatyka budynkowa, rozwiązania dla przemysłu, kable i przewody. Wśród klientów można wyróżnić kilka największych grup, tzn. wykonawców, hurtowników, przemysł i utrzymanie ruchu. W ofercie Grupy Grodno jest obecnie ponad 38 000 produktów od ponad 3400 dostawców, a klienci mogą korzystać zarówno z kanału online (platforma e-commerce), kontaktu telefonicznego i mailowego, jak również z sieci około 100 oddziałów zlokalizowanych w całej Polsce. Zamówienia można odbierać osobiście, poprzez kuriera czy też transport Grodna.

Klient zawsze był i jest w centrum naszego zainteresowania i wszystko, co robimy, robimy z myślą o zadowoleniu naszych klientów. Indywidualne podejście, indywidualne warunki handlowe, nasza kompleksowa opieka i wsparcie, jakość obsługi to kwestie, jakie na pewno doceniają nasi partnerzy, nasi klienci. Podczas trudnego dla branży roku Grupa Grodno zwiększyła sprzedaż w większości kategorii produktowych i przyciągnęła nowych klientów, umacniając swoją mocną pozycję rynkową. Jesteśmy największym polskim dystrybutorem elektrotechniki, podchodzimy do działania elastycznie, a nie jak wielka korporacja. Współpraca z nami ma być nie tylko korzystna dla klientów, lecz również miła. Zadowolenie klientów stawiamy na pierwszym miejscu – wyjaśnia prezes Jurczak.

Hurtownia elektrotechniczna Grodno
Oddział hurtowni elektrotechnicznej Grodno

W czym tkwi siła operacyjna Grodna?

W minionym roku sektorowi elektrotechnicznemu nie sprzyjały spadki w pracach budowlano-remontowych czy brak inwestycji infrastrukturalnych powiązanych z napływem środków z KPO, a w biznesie związanym z OZE turbulencje z wypłatami dotacji i samymi programami dotacyjnymi oraz przepołowienie cen modułów fotowoltaicznych.

Doświadczyliśmy też oczywiście presji kosztów operacyjnych, kosztów transportu, wynagrodzeń czy też kosztów finansowych, wzrostu konkurencji na spadającym rynku. Stąd nie uniknęliśmy spadku generowanych zysków. Pilnowaliśmy jednak płynności, dyscypliny kosztowej czy zapasów. Jesteśmy rzetelnym partnerem, terminowo regulujemy zobowiązania. Nasz biznes generuje gotówkę, a cele na kolejne okresy mamy ambitne – podkreśla Marcin Gardas, wiceprezes zarządu Grodno S.A.

Perspektywy Grupy Grodno na kolejne lata wyglądają bardzo obiecująco, mając na uwadze siłę operacyjną, zbudowaną pozycję rynkową i oczekiwane mocne polepszenie otoczenia zarówno w segmencie elektrotechnicznym, jak również OZE.

Grodno liczy na inwestycje w energetyce

W segmencie kabli i przewodów w końcu powinno nastąpić wydawanie środków z KPO, a w ich ramach modernizacja sieci przesyłowych.

Chodzi tu o miliardy na przebudowę sieci elektroenergetycznych, a my i nasi klienci szykujemy się na bycie beneficjentami tych inwestycji – mówi prezes Jurczak.

W segmencie OZE program dotacyjny Mój Prąd 6.0 opierać się będzie na magazynach energii, których zaczyna brakować na rynku, a Grupa Grodno posiada zapasy tego asortymentu. Można spodziewać się również wznowienia normalnego strumienia dopłat z programu Czyste Powietrze. Patrząc ogólnie, polityka UE, Zielony Ład sprzyjają spółce.

Po kilku latach starań podpisaliśmy umowę z Huawei, światowym liderem, co dodatkowo daje nam nowe perspektywy wzrostu. Odnieśliśmy również sukces z ekskluzywnym kontraktem Sunova. Mamy kontrakty na dostawy OZE dla sieci hotelowych czy sieci marketów budowlanych. Jesteśmy znaczącym dostawcą komponentów do farm fotowoltaicznych, a perspektywy rynku są bardzo dobre. Zbudowaliśmy pozycję w TOP3, a turbulencje rynkowe sprawiły, że z rynku wypadły małe firmy i zmiany strukturalne są dla nas korzystne – tłumaczy Andrzej Jurczak.

hurtownia Grodno w Łodzi
Sala obsługi klientów hurtowni Grodno

Rynek fotowoltaiczny się zmienia

Grupa Grodno przewidziała sytuację z cenami paneli fotowoltaicznych, których ceny drastycznie spadały w drugim półroczu 2023 ze względu na nadpodaż krzemu z chińskich fabryk. Dzięki temu sytuacja ta nie dotknęła jej tak, jak wielu innych firm z branży. Zmienił się również sposób dystrybucji paneli PV w Europie. Jeszcze w 2023 roku producenci utrzymywali duże stany magazynowe w portach, szczególnie w Rotterdamie, podczas gdy w 2024 roku magazyny zostały przesunięte do dystrybutorów.

To dla nas bardzo pozytywny aspekt. Umacniają się duże firmy, których jest kilka na rynku fotowoltaiki w Polsce, a my jesteśmy w tym gronie – cieszy się Andrzej Jurczak.

Spółka kompleksowo obsługuje również sektor przemysłowy, zarówno w aspekcie komponentów do produkcji maszyn i urządzeń, jak również w kwestiach związanych z efektywnością energetyczną (OZE, oświetlenie itd.) czy też obszarem kompensacji mocy biernej, który staje się coraz większym problemem przedsiębiorstw.

Grodno spodziewa się wzrostu sprzedaży przez internet

Grodno konsekwentnie inwestuje w obszar omnichannel, w szczególności w rozwiązania e-commerce. Obecnie ten kanał sprzedaży odpowiada za około 15% przychodów, a dynamika wzrostu miesiąc do miesiąca to 30-40% wzrostu. Pod koniec 2024 roku spółka chce otworzyć własną platformę B2B, która obecnie jest zamknięta (dostęp mają jedynie zarejestrowani użytkownicy).

Dzisiaj nasza platforma jest zamknięta, skierowana wyłącznie do specjalistów. Pod koniec roku ją otworzymy i spodziewamy się bardzo dużych wzrostów. Chcemy, żeby udział w e-commerce systematycznie rósł. Otworzenie platformy to bardzo szeroki projekt związany ze zmianami organizacyjnymi, procesowymi. To, na czym Grodno chce budować przewagę, to połączenie obecności fizycznej na ostatniej mili. Tam jesteśmy liderami, chcemy połączyć sieć tradycyjną ze światem e-commerce tak, aby doświadczenie klienta było w zasadzie takie samo i aby w Grodnie było najlepsze. Nie chcemy klienta zmuszać do składania zamówienia przez e-commerce, to jego wybór – mówi wiceprezes Gardas.

W zgodzie z trendami

Grupa Grodno konsekwentnie podąża też ścieżką zrównoważonego rozwoju, kładąc nacisk na kwestie związane ze środowiskiem naturalnym, kwestie społeczne i pracownicze czy ład korporacyjny. Rozwijając rynek OZE, rynek nowoczesnego oświetlenia czy rozwiązań przemysłowych przyczynia się do redukcji śladu węglowego.

To dzięki produktom, które sprzedajemy, możliwa jest redukcja emisji gazów do atmosfery czy rezygnacja z paliw kopalnych. Kwestie zrównoważonego rozwoju czy ESG są dla nas ważne również w działalności operacyjnej. Inwestujemy w efektywność energetyczną, w rozwój pracowników. Jesteśmy przejrzystą, wiarygodną spółką giełdową. Działamy też na rzecz lokalnych społeczności oraz wspieramy liczne fundacje – od wielu lat przekazujemy przynajmniej 1% dochodu na pomoc potrzebującym, akcje sportowe, społeczności lokalne, kulturę i sztukę – wskazuje prezes Andrzej Jurczak.

Kierowana przez niego firma pracuje obecnie nad strategią rozwoju 2025+. Jej prezentacja może nastąpić jeszcze w tym roku, a najpóźniej w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

GRODNO

Zapisz się na bezpłatny newsletter