Kompletną instalację fotowoltaiczną kupisz na platformie zakupowej MerXu
Platforma zakupowa MerXu to nie tylko instalatorstwo elektryczne i elektroenergetyka konwencjonalna. Klienci mogą zaopatrzyć się na MerXu w kompletną instalację fotowoltaiczną, ponieważ platforma wspiera ekologiczne rozwiązania, takie jak odnawialne źródła energii czy elektromobilność.
- Na MerXu kupisz panele fotowoltaiczne, a także pozostałe elementy niezbędne do wykonania sprawnie działającej instalacji.
Kompletna instalacja fotowoltaiczna do kupienia na MerXu
Kiedy korzystasz z energii elektrycznej dostarczanej z sieci elektroenergetycznej, dostarczany ci jest prąd częściowo tylko pochodzący z OZE. Natomiast energia elektryczna wytwarzana przez ogniwa fotowoltaiczne powstaje wyłącznie z naturalnego źródła. Promieniowanie słoneczne docierające do paneli fotowoltaicznych przetwarzane jest na użyteczną energię elektryczną. Żeby dokonać tej transformacji, niezbędna jest kompletna instalacja fotowoltaiczna, która składa się z:
- paneli fotowoltaicznych, zbudowanych z ogniw fotowoltaicznych przekształcających energię słoneczną na prąd stały,
- inwertera (falownika) zamieniającego prąd stały na prąd przemienny, czyli taki, którym można zasilać odbiorniki energii elektrycznej przyłączane do gniazdek w naszych domach i mieszkaniach,
- oprzewodowania,
- liczników zużycia i produkcji energii, niezbędnych, jeśli instalacja fotowoltaiczna połączona jest z siecią energetyczną, co jest obecnie najbardziej popularnym i opłacalnym ekonomicznie rozwiązaniem.
Panele fotowoltaiczne mocuje się na konstrukcjach ustawianych na gruncie lub montowanych na dachach budynków. Najwyższą produkcję energii uzyskuje się, jeśli panele instalowane na dachu montowane są na połaci południowej, jednak również wystawa wschód-zachód pozwala na efektywne ich wykorzystanie. Paneli nie instaluje się na północnej połaci.
Zobacz także: Aparatura modułowa na MerXu
Jak promienie słońca przekształcić w prąd?
Podstawowym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej jest panel słoneczny, który składa się z ogniw zbudowanych najczęściej z krzemu. Ogniwo wytwarza prąd, dzięki tzw. zjawisku fotoelektrycznemu, w wyniku którego przetwarza promieniowanie słoneczne na prąd stały, a krzem jest materiałem, który pozwala na tę transformację z racji swojej struktury.
Wszystkie panele w instalacji połączone są przewodami między sobą, a następnie przewodem do inwertera.
Ogniwo fotowoltaiczne ma zdolność generowania prądu stałego, a instalacja elektryczna, z której korzystamy dostosowana jest do prądu przemiennego. To właśnie dlatego w każdej instalacji fotowoltaicznej stosuje się inwertery, czyli urządzenia, których zadaniem jest przekształcenie prądu stałego na prąd przemienny.
Z inwertera energia wyprodukowana przez panele słoneczne trafia już bezpośrednio przez licznik do instalacji elektrycznej.
Prosument – ważne pojęcie związane z fotowoltaiką
Decydując się na instalację fotowoltaiczną, można wybrać jedną z dwóch opcji, tzw. ongrid lub offgrid. Co to oznacza? Offgrid jest to całkowite odcięcie od zasilania w energię elektryczną z sieci elektroenergetycznej. Budynek offgrid jest więc samowystarczalny pod względem energii elektrycznej. Jednak, żeby tak się stało, poza instalacją fotowoltaiczną, trzeba zamontować akumulatory, które będą gromadzić energię wytwarzaną przez ogniwa i niespożytkowaną, a następnie oddawać ją podczas, kiedy nie ma produkcji. Choć technicznie jest to obecnie możliwe, z uwagi na niedoskonałość akumulatorów oraz wysoką cenę takiego rozwiązania, rzadko stosowane w naszej strefie geograficznej.
Lepiej sprawdza się pozostawienie połączenia z siecią elektroenergetyczną (czyli ongrid). Wówczas, instalując fotowoltaikę, należy założyć licznik dwukierunkowy. Taki licznik mierzy zarówno pobór energii z sieci elektroenergetycznej (kiedy jest ona pobierana podczas braku produkcji z ogniw), jak i ilość energii wytworzonej przez panele. Jej nadmiar warto oddać do sieci. Dlaczego? Taki zabieg pozwala rozliczać pobór energii elektrycznej na preferencyjnych warunkach. Odbiorca energii zyskuje status prosumenta i jest uprawniony do odbioru energii z sieci w cenie obniżonej o 70 lub 80%, w zależności od mocy zainstalowanej paneli.
Atrakcyjne warunki zakupu instalacji PV
Kompletną instalację fotowoltaiczną można kupić na platformie MerXu na bardzo atrakcyjnych warunkach. Obowiązują aktualnie promocje: „Darmowa dostawa”, „Bonus retrospektywny”, „Rabat 500”. Dowiedz się więcej – wejdź na stronę promocji.
MerXu