Kable Tele-Foniki dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku
Tele-Fonika Kable S.A. została wybrana do dostarczenia kabli lądowych i akcesoriów dla strategicznych projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Kontrakt został zawarty bezpośrednio ze spółkami celowymi Equinor i Polenergii.
Farmy wiatrowe będą dysponowały łączną mocą 1440 MW, co pozwoli na zasilenie zieloną energią ponad 2 milionów gospodarstw domowych. Projekty są zlokalizowane w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości od 22 do 37 km od linii brzegowej. Pierwsza energia z obu farm ma popłynąć do sieci w 2027 roku. Pełna komercyjna eksploatacja planowana jest od roku 2028.
Czytaj także: Produkcja energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych
Kable dla farm wiatrowych powstaną w Bydgoszczy
Zakład TF Kable w Bydgoszczy będzie odpowiedzialny za prace projektowe, produkcję oraz dostawę 85 km lądowych kabli eksportowych HV 220 kV (połączą podstację morską z podstacją lądową) oraz 38 km kabli lądowych EHV 400 kV (połączą podstację lądową ze stacją elektroenergetyczną PSE). Zakres prac obejmuje również dostawę i montaż akcesoriów. Dostawa tych elementów jest kluczowa dla połączenia morskich stacji elektroenergetycznych z infrastrukturą lądową. Wybór lokalnego dostawcy podkreśla znaczenie polskiego wkładu w realizację tego projektu oraz wspiera rozwój nowoczesnej infrastruktury energii odnawialnej.
– Tele-Fonika posiada bogate doświadczenie w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań kablowych dla sektora energetycznego, co potwierdza nasz udział w projektach takich jak Baltic Power i Baltica 2. Stanowi to kontynuację naszego zaangażowania w rozwój odnawialnych źródeł energii na Morzu Bałtyckim. Dzięki współpracy z lokalnymi dostawcami te projekty nie tylko przyczynią się do wzrostu gospodarczego regionu, lecz również zwiększą bezpieczeństwo energetyczne kraju – mówi Piotr Mirek, członek zarządu TELE-FONIKA Kable oraz dyrektor wykonawczy ds. łańcucha dostaw i inwestycji w JDR Cable Systems.
Projekty Bałtyk 2 i Bałtyk 3 obejmują instalację 100 turbin wiatrowych, dwóch morskich stacji elektroenergetycznych, podmorskich kabli eksportowych oraz pełnej infrastruktury elektroenergetycznej i telekomunikacyjnej.
Kable lądowe HV i EHV dostarczone do projektów Bałtyk 2 i Bałtyk 3 będą wyprodukowane w zakładzie w Bydgoszczy, należącym do Grupy TF Kable.
Harmonogram przewiduje rozpoczęcie dostaw w styczniu 2025 roku, a zakończenie prac planowane jest na listopad 2026 roku.
Tele-Fonika bliżej Bałtyku
Tele-Fonika analizuje rozbudowę swojej infrastruktury logistycznej oraz stworzenie centrum edukacyjnego dedykowanego dla instalatorów i serwisantów branży morskiej energetyki wiatrowej w Szczecinie. Rozpatruje również możliwość uruchomienia tam zaplecza produkcyjnego oraz centrum badawczo-rozwojowego, które będą wspierały nasze długoterminowe cele inwestycyjne.
Ostateczna decyzja dotycząca tej inicjatywy będzie zależała od wyników analizy finansowej, pozyskania odpowiedniego wsparcia dla realizacji projektu, aktualnej sytuacji rynkowej oraz uzgodnień z lokalnymi władzami administracyjnymi, w tym uzyskania niezbędnych decyzji środowiskowych i rozszerzenia granic planowanego obszaru inwestycyjnego.
Tele-Fonika obserwuje inwestycje realizowane przez Zespół Portów Szczecin-Świnoujście. Zarówno te związane z pogłębieniem toru wodnego i przystosowaniem nabrzeży portowych do obsługi dużych statków w Szczecinie, jak i budowy portu instalacyjnego dla potrzeb montażu farm morskich w Świnoujściu. To ich przebieg i tempo realizacji mogą wpłynąć na kolejne decyzje spółki.
RE na podstawie informacji Tele-Fonika Kable