Cyfryzacja i więzi rodzinne. FEGIME łączy dwa światy
FEGIME, międzynarodowa grupa hurtowni elektrotechnicznych, co dwa lata organizuje spotkanie dla firm członkowskich i dostawców grupy. W tym roku po raz pierwszy Kongres FEGIME miał formę cyfrową. Transmisja odbyła się 3 czerwca ze studia telewizyjnego w Kolonii, zgromadziła 500 słuchaczy z 27 krajów.
FEGIME składa się z 260 firm rodzinnych na całym świecie. W 2021 roku obroty zwiększyły się aż o 1,5 miliarda do 7,5 miliardów euro. Podczas otwarcia Kongresu David Garratt dyrektor zarządzający, podkreślił, że siłą napędową dla biznesu są dziś zmiany technologiczne – rośnie znaczenie energii odnawialnej, elektromobilności oraz procesów produkcyjnych.
Cyfryzacja to słowo kluczowe w FEGIME. Narzędzia informatyczne stają się niezbędne w obsłudze klienta, w tym wykorzystanie sztucznej inteligencji. Jednak Kongres pokazał, że nad tymi wszystkimi procesami dominują więzi rodzinne. Mimo cyfrowej emisji na ekranach monitorów, uczestnicy otrzymali spójny przekaz o międzynarodowej współpracy i wymianie doświadczeń wewnątrz grupy.
Transmisje na żywo dowiodły, że we wszystkich krajach rozwija się działalność związana z efektywnością energetyczną. Na szczególną uwagę zasługuje Polska, gdzie w wyniku coraz większego zaangażowania w procesy transformacji energetycznej rozkwitła fotowoltaika. Informacje o zielonej energetyce przedstawili: Marta Kulza, prezes FEGIME Polska, Monika Jurczak, wiceprezes Grodno, Marcin Gardas, dyrektor operacyjny, członek zarządu Grodno oraz Grzegorz Szybieniecki manager ds. fotowoltaiki w Kwant HE.
Do 2030 r. Polska planuje 32 proc. swojej energii produkować ze źródeł odnawialnych. Fotowoltaika zdominowała zieloną energetykę, dlatego FEGIME Polska koncentruje się na dystrybucji elementów do budowy instalacji solarnych. W 2021 udział sprzedaży FEGIME w segmencie fotowoltaiki polskiego rynku profesjonalnej dystrybucji wyniósł 15 proc. FEGIME postawiło na pełną obsługę instalatorów – od przygotowania projektu i dokumentacji, montaż, po techniczny serwis posprzedażowy.
Ceny energii rosną bardzo szybko. Daje to impuls zwłaszcza w sektorze przemysłowym. Przedsiębiorcy modernizują instalacje i przestawiają się na fotowoltaikę. Firmy członkowskie z FEGIME Polska gotowe są do dalszego rozwoju. Wprawdzie zmniejszyło się dofinansowanie do systemów fotowoltaicznych, jednak branża nie zatrzymała się. Nastąpiło odejście od małych instalacji, a duże stanowią dla dostawców większe wyzwanie.
Kolejny Kongres FEGIME odbędzie się wiosną 2023 roku, jednak miejsce pozostaje na razie tajemnicą.
RE