Co się dzieje w polskiej elektroenergetyce? Nowe kontrakty SPIE
SPIE Energy Poland (dawniej SPIE Elbud Gdańsk), polska spółka zależna SPIE, działająca w obszarze usług multitechnicznych dla energetyki i przesyłu danych, ogłasza nowe projekty w okresie dużych inwestycji w Polsce wspierających transformację energetyczną.
Rok 2024 upłynął pod znakiem przyspieszenia inwestycji w branży elektroenergetycznej w Polsce. Ogłoszono znaczną liczbę przetargów na instalację i modernizację stacji elektroenergetycznych. Wraz ze stacjami konieczna jest również realizacja linii wysokiego napięcia, co wymaga istotnych zasobów, których już teraz brakuje na polskim rynku.
– Rekrutacja i utrzymanie wykwalifikowanych pracowników to prawdziwe wyzwanie dla firm energetycznych na napiętym rynku. Mamy nadzieję, że nowe polskie inwestycje zachęcą doświadczonych specjalistów do pozostania lub powrotu do naszego kraju. W silnie konkurencyjnym sektorze, który wymaga wysoko wykwalifikowanych pracowników, SPIE angażuje się w przyciąganie, rozwój i zatrzymywanie utalentowanych ludzi, gwarantując im prace w stabilnej firmie i rozwój kariery – mówi Leszek Goli, prezes zarządu SPIE Energy Poland.
Powodem do optymizmu dla firm z branży elektroenergetycznej jest spodziewany w najbliższych latach boom inwestycyjny, a także przyspieszenie inwestycji w farmy fotowoltaiczne i wiatrowe. Postępują również prace nad rozbudową systemów magazynowania energii, które zapewnią krótkookresową dostępność energii w okresach słabego nasłonecznienia czy bezwietrznych dni. Trwają przygotowania do inwestycji w nowe morskie farmy wiatrowe.
Nowe kontrakty SPIE Energy Poland w 2024 roku
W kończącym się roku SPIE Energy Poland podpisało dwa duże kontrakty na modernizację stacji elektroenergetycznych dla Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) w Dunowie (dostosowanie stacji i podłączenie nowych linii 400 kV) i Stalowej Woli (rozbudowa istniejącej infrastruktury i instalacja nowego transformatora 220/110 kV). Te inwestycje mają na celu poprawę niezawodności dostaw energii elektrycznej, umożliwienie przesyłu energii z odnawialnych źródeł energii i dostosowanie stacji do obsługi większych obciążeń.
– W 2024 r. zakończyliśmy kilka znaczących projektów, w tym linię 400kV Stanisławów-Ostrołęka (w konsorcjum), realizację stacji Gogolin dla Tauron Dystrybucja oraz stacji Golczewo dla Qair. W tym roku znacząco wzrosła również liczba realizowanych przez nas kontraktów w zakresie modernizacji oświetlenia ulicznego – komentuje Leszek Goli.
Spółka angażuje się w projekt w Choczewie, w województwie pomorskim. Stacja elektroenergetyczna 400 kV Choczewo to kluczowy projekt prowadzony przez PSE. Jest to największa tego typu inwestycja w Polsce, obejmująca budowę rozdzielni w układzie trójsystemowym z dwoma obejściowymi szynami zbiorczymi. Inwestycja jest bardzo istotna dla transformacji energetycznej Polski. Umożliwi ona dostarczanie energii wytwarzanej przez morskie farmy wiatrowe zlokalizowane na Morzu Bałtyckim do odbiorców w całym kraju. W rezultacie Pomorze stanie się głównym regionem w produkcji energii odnawialnej.
– Działania SPIE Energy Poland wkraczają w najbardziej kluczową fazę – zakończyliśmy główne prace budowlane, podobnie jak montaż większości podstawowych urządzeń. Przeprowadzone zostaną montaże obwodów wtórnych, a pierwsze uruchomienie zaplanowano na 2025 rok – mówi Leszek Goli.
Nowe wyzwania na 75. rocznicę
W 2024 roku SPIE Energy Poland obchodziło 75-lecie istnienia. Początki firmy sięgają 1949 roku, kiedy to gdański Elbud powstał w ramach Państwowego Budownictwa Elektrycznego Elbud wraz z utworzeniem Zakładu Budowy Sieci Elektrycznych w Gdańsku.
SPIE Energy Poland to jedna z największych i najdłużej działających firm w Polsce w swojej branży. Świadczy usługi związane z modernizacją infrastruktury elektroenergetycznej średniego i wysokiego napięcia. 26 listopada 2024 r. spółka zmieniła nazwę z SPIE Elbud Gdańsk na SPIE Energy Poland. Nowa nazwa odzwierciedla rozszerzony zakres usług firmy, która nie koncentruje się już wyłącznie na budowie stacji i linii, lecz obejmuje również dodatkowe usługi w sektorze energetycznym, takie jak utrzymanie farm wiatrowych i słonecznych.
W minionym roku spółka oddała 7 nowych stacji elektroenergetycznych i zmodernizowała cztery inne. Obecnie pracuje nad blisko 100 kilometrami linii energetycznych. Strategia rozwoju zakłada dalszą ekspansję usług w szeroko pojętym sektorze energetycznym, poza instalację infrastruktury wysokiego napięcia, która tradycyjnie była podstawową działalnością SPIE. W przyszłym roku spółka planuje mocniejszy powrót na rynek linii średniego napięcia oraz poszerzenie zakresu usług oferowanych w sektorze smart city.
RE na podstawie informacji SPIE