Klucz do redukcji kosztów oświetlenia drogowego? Modernizacja!
Oświetlenie drogowe odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na autostradach i drogach gminnych. Wysokie koszty jego eksploatacji są jednak do uniknięcia. Dzięki nowoczesnej technologii LED stosowanej w naszych oprawach a przez ciągłe, rosnące koszty energii osiągnięcie oszczędności finansowych jest niemalże natychmiastowe. Przyjrzyjmy się bliżej tym korzyściom na przykładzie Warszawy.
Warszawa to największe miasto w Polsce a także ośrodek najbardziej rozbudowanej infrastruktury drogowej w kraju. W celu zminimalizowania kosztów energii elektrycznej, podjęto decyzję o modernizacji oświetlenia publicznego poprzez wykorzystanie energooszczędnej technologii LED. Jako efekt prac projektowych powstała dedykowana temu projektowi oprawa SAVA, która okazała się kluczowym czynnikiem w redukcji kosztów oświetlenia drogowego.
SAVA to technologicznie zaawansowana oprawa charakteryzująca się niezwykle wysoką skutecznością (osiągającą aż 192 lm/W) z łatwym, beznarzędziowym serwisem oraz dedykowanymi optykami rozwiązującymi różnorodne sytuacje drogowe. SAVA to nie tylko trwałość, funkcjonalność i wysokie parametry świetlne, lecz również spójny design wpisujący się tkankę miejską stolicy. Jej uniwersalizm może zostać przeniesiony również na inne przestrzenie miejskie tworząc spójny obraz.
Beznarzędziowy serwis oprawy to ważny aspekt pod względem korzyści jakie przynosi łatwość obsługi i konserwacji systemu. Dzięki prostym i intuicyjnym metodom konserwacji i napraw, zarządzanie oświetleniem staje się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej. Jest to dodatkowy atut, który prowadzi do oszczędności czasu i zasobów zarówno instalatorów, jak i zarządców dróg.
Rewolucyjna modernizacja systemu oświetlenia w stolicy przyniesie niezwykłe korzyści finansowe dla Warszawy. Roczne oszczędności po kompleksowej modernizacji przekroczą imponującą kwotę 78 milionów złotych. Ta niezwykle istotna suma stanowi bezsprzeczny dowód na skuteczność zastosowanej technologii LED oraz dedykowanych opraw SAVA, które nie tylko zmniejszają koszty eksploatacji, lecz także zwiększają wydajność i trwałość całego systemu oświetlenia.
Jednak korzyści finansowe to tylko wierzchołek góry lodowej. Modernizacja przyniesie również znaczne redukcje emisji CO2, co stanowi dodatkową wartość dla miasta stołecznego i jego mieszkańców. Warszawa będzie mogła się pochwalić redukcją emisji dwutlenku węgla na poziomie ponad 43 tysięcy ton, co przekłada się na istotne zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Ta pozytywna transformacja wpływa korzystnie na jakość życia mieszkańców i stanowi wyraz zaangażowania miasta w dbanie o środowisko naturalne.
W wywiadzie dla LUG Light Factory, zapytaliśmy Jakuba Miernika – Naczelnika Zarządu Dróg Miejskich miasta st. Warszawa, jakie porady mógłby dać przedstawicielom miast, którzy zastanawiają się nad wymianą oświetlenia? Jakub Miernik odpowiedział: „Przede wszystkim – przestać liczyć, zastanawiać się. Każdy miesiąc odwlekania rozpoczęcia modernizacji oświetlenia z opraw wyładowczych na nowe LED to „przepalone” w kominach Bełchatowa czy Kozienic pieniądze. Za te pieniądze mogłyby powstać przedszkola, szkoły, ścieżki rowerowe, place zabaw, etc.”
Wnioski płynące z przykładu Warszawy są jasne – modernizacja oświetlenia jest kluczowym czynnikiem w redukcji kosztów oświetlenia drogowego. Oszczędności finansowe, obniżenie emisji CO2 i efektywność oświetlenia są mocnymi argumentami na rzecz inwestycji w nowoczesne rozwiązania oparte na technologii LED. Warto zainwestować w rozwój infrastruktury oświetleniowej, wykorzystując technologię LED i oprawę SAVA, aby zapewnić nie tylko bezpieczeństwo, ale także oszczędności energii, kosztów i zrównoważony rozwój dla waszych miast.
Zobacz także: Nowa strategia LUG – filarem jest technologia smart