Największe przejęcie aktywów przemysłowych w historii GE

   |    tekst redakcyjny    |   

2 listopada br. sfinalizowane zostało przejęcie przez General Electric działu energetycznego i działu sieci przesyłowych Alstomu. Ostateczne zamknięcie transakcji wymagało szeregu zezwoleń wydanych przez organy regulacyjne w ponad 20 krajach i regionach, w tym w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Indiach, Japonii i Brazylii.

GE i Alstom osiągnęły porozumienie w sprawie zakupu działu energetycznego oraz działu sieci przesyłowej Alstomu za cenę 12,35 miliarda euro. Biorąc pod uwagę planowane utworzenie joint ventures ogłoszone w czerwcu 2014 roku (w obszarze odnawialnych źródeł energii, sieci przesyłowych i energetyki jądrowej), zmiany w strukturze transakcji, korektę ceny spowodowaną wprowadzeniem wymaganych środków zaradczych, a także dostępne środki pieniężne, ostateczna cena zakupu wyniesie 9,7 miliarda euro (około 10,6 miliarda dolarów). Uwzględnia to wykorzystanie w październiku kapitału obrotowego netto w wysokości około 0,6 miliarda euro. GE spodziewa się, że w wyniku zawartej transakcji zysk z akcji w roku 2016 wzrośnie o 0,05-0,08 dolara, natomiast już w okresie do roku 2018 wzrost ten wyniesie w granicach 0,15-0,20 dolara. GE przewiduje, że piąty rok przyniesie wysoką stopę zwrotu, a uzyskana synergia spowoduje oszczędności rzędu 3 miliardów dolarów. Przesłanki ekonomiczne i strategiczne planowanego przejęcia ogłoszone w kwietniu 2014 roku pozostają w mocy.

– Sfinalizowanie przejęcia Alstom Energy to kolejne znaczące wydarzenie w procesie transformacji GE – powiedział Jeff Immelt, prezes i dyrektor generalny GE. – Wzajemnie uzupełniające się technologie, globalne możliwości, zainstalowane technologie energetyczne i utalentowani pracownicy Alstom Energy dadzą nam impuls do dalszego rozwoju aktywów przemysłowych GE. Jesteśmy otwarci na nowe możliwości biznesowe i chcemy dostarczyć naszym klientom jedną z najbardziej kompleksowych ofert w obszarze energetyki.

Więcej w nr 11.2015

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny