Po 110 latach otwiera się nowy rozdział

   |    Tomasz Charążka    |   
Osram

W tym roku marka OSRAM obchodzi jubileusz. W ciągu 110 lat istnienia pokazała różne oblicza światła – od tradycyjnych źródeł światła, poprzez lampy wyładowcze i LED, aż po światło laserowe i podczerwone. Dziś OSRAM jest już nie tylko producentem, lecz także kompleksowym dostawcą technologii oświetleniowych. Jubileusz firmy zbiegł się z istotnymi zmianami organizacyjnymi, jakie zaszły w spółce.

Osram jako markę zarejestrowano w 1906 r. Firma Osram powstała w wyniku połączenia się w 1919 r. trzech producentów żarówek. Do lat 50. XX wieku udało się jej osiągnąć pozycję lidera technologii w przemyśle oświetleniowym. Punktem zwrotnym w historii firmy był rok 1999, w którym dzięki zawartej umowie joint venture pomiędzy Osram a Siemens Halbleiter przeniesiono produkcję elementów optoelektronicznych z Siemens do nowo utworzonej spółki OSRAM Opto Semiconductors. Od 1978 r. do wejścia na giełdę w 2013 r. głównym udziałowcem w Osram GmbH był koncern Siemens.

W 2016 r. roku OSRAM zdecydował się wyodrębnić ze swoich struktur dział lamp oświetlenia ogólnego. W związku z tym obecna działalność spółki opiera się na czterech filarach strategicznych: Digital Systems, Lighting Solutions, Opto Semiconductors i Specialty Lighting.

Więcej w RE 1/2017

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny