Redakcja Rynku Elektrycznego uczestniczyła w posiedzeniu senackiej Komisji Środowiska. Spotkanie było podsumowaniem funkcjonowania ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym po nowelizacji z dnia 1 stycznia 2016 r. Przedstawiona została ocena nowelizacji ustawy o ZSEE od strony przedsiębiorców wprowadzających sprzęt do obrotu.
Raport ZIPSEE „Cyfrowa Polska” ukazał następujące patologie:
– szara strefa spokojnie funkcjonuje przy pełnej świadomości problemu u wszystkich podmiotów uczestniczących w systemie;
– ponowne wykorzystanie zużytego sprzętu odbywa się bez jakiejkolwiek kontroli, nadzoru i wiedzy producentów;
– odbiór zużytego sprzętu od konsumenta podczas dostawy nie wymaga uprzedzenia. Kurier może odmówić przyjęcia sprzętu; poza tym sprzęt może być niekompletny;
– organizacje odzysku zbierają niepełnowartościowy sprzęt z powodu wątpliwości w interpretacji definicji.
Branżę oświetleniową reprezentował Michał Waloch, dyrektor Związku Producentów Sprzętu Oświetleniowego “Pol-lighting”. Z przedstawionych przez niego statystyk wynika, że producenci oświetlenia zmuszeni są do zbiórki na nierealnym poziomie.
Poza tym są też problemy z oprawami ze zintegrowanym źródłem LED. W Polsce klasyfikuje się oprawy według strumienia lamp LED, a nie jak w UE według oprawy. Powoduje to, że zamiast opraw będą wpisywane lampy, ponieważ przeciętny klient nie widzi między nimi różnicy.
ZPSO “Pol-lighting” podkreślił też, że organizacje odzysku nie powinny być spółkami prawa handlowego, ponieważ koncentrują się na zysku, a nie na idei swojej działalności.
Posiedzenie Komisji Środowiska Senatu RP odbyło się 10 stycznia 2017 r. Obecni byli przedstawiciele: Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Środowiska, organizacji odzysku, organizacji producentów. Spotkanie prowadził Zdzisław Pupa, przewodniczący Komisji Środowiska Senatu RP.
Więcej w bieżącym numerze Rynku Elektrycznego.