Tychy modernizują oświetlenie uliczne

Tomasz Charążka

Tomasz Charążka

tel. 22 743 00 70-71
re@rynekelektryczny.pl

  |  
Tychy modernizują oświetlenie uliczne

To kontynuacja rozpoczętej kilka lat temu wymiany starego oświetlenia. Miasto planuje ogłosić przetarg na wykonanie projektu modernizacji oświetlenia. Po zakończeniu inwestycji na niemal wszystkich ulicach, chodnikach i parkach będzie zainstalowane nowoczesne i energooszczędne oświetlenie. Wartość projektu szacuje się na kilkanaście milionów złotych.

Władze Tych planują wymienić 2800 starych, często pordzewiałych słupów oświetleniowych, rozmieszczonych w niemal wszystkich rejonach miasta, oraz ok. 4250 opraw oświetleniowych.

– Większość, bo ponad 2000 słupów i 3300 opraw jest dziś w rękach spółki Tauron Dystrybucja SA. Chcemy je przejąć na własność, co pozwoli nam m.in. ubiegać się o środki zewnętrzne na realizację tego dużego oświetleniowego projektu. Rozmowy z firmą energetyczną prowadzimy już od dłuższego czasu i mogę powiedzieć, że w ciągu najbliższych tygodni powinniśmy ustalić wszystkie szczegóły przejęcia mienia od spółki Tauron – mówi Miłosz Stec, z-ca prezydenta Tych ds. infrastruktury.

Realizacja zadania planowana jest na lata 2018–2019. Miasto będzie się starało pozyskać na ten cel środki europejskie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Konkurs planowany jest na kwiecień przyszłego roku.

W latach 2014–2015 w ramach programu Sowa – Energooszczędne oświetlenie uliczne w Tychach wymieniono 271 opraw oświetleniowych na słupach trolejbusowych oraz 850 słupów na 35 ulicach i 879 opraw oświetleniowych. Oświetlenie sodowe zamieniono na energooszczędne ledowe z systemem redukcji mocy. Poprawiło to efektywność energetyczną i zmniejszyło roczne zużycie energii na oświetlenie uliczne z 750 do 255 MWh/rok.

Całkowity koszt realizacji tego projektu wyniósł blisko 10 mln zł (dotacja z NFOŚiGW wyniosła 4,5 mln). Tychy były jedynym miastem z województwa śląskiego, które zakwalifikowało się do tego projektu. Oprócz Tychów w I edycji programu Sowa z województwa śląskiego uczestniczyła tylko gmina Lelów, która otrzymała ponad 800 tys. zł dofinansowania.

Źródło: Urząd Miasta Tychy

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny

[ssba-buttons]