Droga przez Turcję

Tomasz Charążka

Tomasz Charążka

tel. 22 743 00 70-71
re@rynekelektryczny.pl

  |  
APS Energia w Turcji

Firma APS Energia, zajmująca się produkcją systemów zasilania dla energetyki, przemysłu naftowo-gazowego i wojska, zdobyła pierwsze kontrakty w Turcji. Pojawienie się w tym kraju może otworzyć polskiemu producentowi drogę na inne rynki, na których działają duże tureckie przedsiębiorstwa z branży elektrobudowlanej.

APS Energia stawia na dalszy rozwój eksportu. Kolejnym krokiem jest utworzenie spółki zależnej w Ankarze. W ocenie zarządu, rynek turecki stanowi interesujący kierunek rozwoju dla grupy w kontekście rozbudowy zdolności produkcji energii elektrycznej w tym kraju oraz bardzo aktywnej działalności tamtejszych przedsiębiorstw z branży elektroenergetycznej na świecie. Ryzykiem są wahania liry tureckiej, niemniej kontrakty realizowane obecnie przez spółkę są rozliczane w euro i dolarach.

Piotr Szewczyk APS Energia

Piotr Szewczyk, prezes APS Energia

– W Turcji działamy od dłuższego czasu przez spółkę zależną z Czech, a ponadto współpracujemy z tureckimi firmami na terenie Polski. Obecnie zdecydowaliśmy się na utworzenie w tym kraju spółki zależnej, w celu bezpośrednich dostaw systemów zasilających. To rynek z dużym potencjałem. Zawarliśmy już tam pierwsze kontrakty i oceniamy, że rynek turecki – pod względem przychodów – będzie dla nas istotny. Dodatkowo pojawienie się w Turcji może otworzyć firmie drogę na inne rynki (Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej, Kaukazu, Europy Południowo-Wschodniej i Afryki), na których działają duże tureckie przedsiębiorstwa z branży elektrobudowlanej. Równolegle z wejściem na rynek turecki pracujemy nad mocniejszym zaistnieniem na Bliskim Wschodzie, w Iranie i USA. W Stanach Zjednoczonych jesteśmy w trakcie pozyskiwania niezbędnych certyfikatów. Planujemy utworzyć spółkę w Atlancie, a jej działalność powinna rozpocząć się jeszcze w tym roku – mówi Piotr Szewczyk, prezes APS Energia.

Już teraz eksport ma duże znaczenie dla wyników spółki. Po pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 r. odpowiadał za 54 proc. ogólnej sprzedaży. Dla producenta najważniejszym rynkiem eksportowym jest Rosja – 31 proc. łącznych przychodów. Spółka już wcześniej sygnalizowała, że spodziewa się dobrych wyników za ostatni kwartał ubiegłego roku i jest w stanie zrealizować 45 proc. całorocznej sprzedaży. Zarząd dobrze ocenia perspektywy na 2017 r.

– Nasz portfel zamówień na 2017 rok zapowiada się optymistycznie. Spodziewamy się, że bieżący rok będzie bardzo dobry dla APS Energia – ocenia prezes APS Energia.

Ostatnie tygodnie przyniosły wzrost notowań spółki. W skali miesiąca akcje podrożały o 23 proc.

 Źródło: akcjonariat.pl

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny

Zapisz

Zapisz

Zapisz

[ssba-buttons]