Linie przewodzące prąd cieńsze od włosa

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
XTPL

Spółka XTPL, opracowująca technologię ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów, może zrewolucjonizować wkrótce produkcję ogniw fotowoltaicznych i wyświetlaczy dotykowych.

Spółka dokonała właśnie kolejnego przełomu, zmniejszając szerokość drukowanych linii do 124 nm. Cały proces wytwarzania linii jest całkowicie powtarzalny, co oznacza, że XTPL może rozpocząć proces komercjalizacji swojej autorskiej technologii. Autorami nowatorskiej metody produkcji ultracienkich linii przewodzących prąd elektryczny są Filip Granek i Sebastian Młodziński, współwłaściciele spółki XTPL.

Elastyczne ogniwa słoneczne potrafiące jeszcze efektywniej zamieniać światło słoneczne w energię elektryczną oraz wyświetlacze ciekłokrystaliczne o niespotykanej ostrości i głębi obrazu – to tylko dwa przykłady technologii jutra, których niezbędnym elementem są przezroczyste warstwy przewodzące: transparentne dla światła i jednocześnie doskonale przewodzące prąd elektryczny. XTPL rozwija przełomową technologię precyzyjnego druku nanomateriałów, która umożliwia wytwarzanie takich właśnie warstw.

Do tej pory drukowaliśmy linie, które były 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa. Dziś są cieńsze 400 razy. To dla nas ogromny krok, który pokazuje, jak rewolucyjna jest nasza metoda. Cieńsze linie otwierają przed nami możliwości zupełnie nowych zastosowań technologii XTPL – mówi dr Filip Granek, CEO XTPL.

Dzięki uzyskanej powtarzalności i kontroli druku naukowcy są dziś gotowi do testów swojej technologii we współpracy z potencjalnymi klientami.

dr Granek XTPL

Fot. Dr Filip Granek, CEO XTPL

Opowiadamy o technologii XTPL podczas wielu międzynarodowych spotkań i konferencji. Właściwie od samego początku widzieliśmy duże zainteresowanie naszym rozwiązaniem, dostaliśmy listy intencyjne od największych graczy świata fotowoltaiki, m.in. od Trina Solar. Wszystkie te firmy czekały jednak na moment, w którym będziemy gotowi przetestować wraz z nimi naszą technologię w procesie produkcji konkretnych rozwiązań. Ta chwila właśnie nadeszła – dodaje dr Granek.

Technologia XTPL jest atrakcyjna szczególnie dla producentów modułów fotowoltaicznych i wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. Światło wchodzące do ogniwa słonecznego, w obecnie produkowanych urządzeniach, odbija się od linii przewodzących. Linie XTPL są tak cienkie, że promienie słoneczne nie odbijają się, a jedynie załamują, co zwiększa absorbcję energii słonecznej. W przypadku urządzeń mobilnych natomiast światło emitowane przez nie trafia na przeszkodę w postaci przewodów. Cienkie linie przewodzące XTPL sprawiają, że światło ma do pokonania mniejszą przeszkodę, przez co przy zużyciu mniejszej ilości energii można uzyskać tę samą jasność wyświetlacza. To przekłada się na żywotność baterii.

Fot. Submikronowe linie przewodzące wytwarzane z ogólnodostępnych, elastycznych materiałów

Fot. Submikronowe linie przewodzące wytwarzane z ogólnodostępnych, elastycznych materiałów

Obecnie w ogniwach i wyświetlaczach stosowany jest głównie ind w formie tlenku indowo-cynowego (ITO) – tzw. przezroczysta elektroda. Ze względu na swoją krystaliczną strukturę związek ten traci jednak swoje własności podczas wyginania. Nie pozwala to na zastosowanie go w nowoczesnych elastycznych produktach spełniających wymagania rynku i odbiorców.

– Cena indu jest wysoka i zmienna, a globalne zasoby w znacznym stopniu kontrolowane są przez jeden kraj – Chiny. – Nasz wynalazek ma zastąpić ind. Wprowadzenie warstw przewodzących nowej generacji pozwoli światowym producentom na uniezależnienie się od niepewnego rynku indu. Innymi słowy będzie taniej, efektywniej i wygodniej, co odczują użytkownicy, którzy dostaną do rąk jaśniejsze wyświetlacze o coraz większych przekątnych ekranu i wydajniejsze panele fotowoltaiczne – tłumaczy dr Granek.

Firma XTPL nad swoim wynalazkiem pracuje w nowoczesnych laboratoriach Wrocławskiego Centrum Badań EIT+. Zespół tworzący firmę składa się z naukowców i technologów o interdyscyplinarnym doświadczeniu w zakresie: chemii, fizyki, elektroniki, inżynierii materiałowej. Technologia ultraprecyzyjnego drukowania nanomateriałów jest chroniona zgłoszeniem patentowym.

Spółka XTPL zaprezentowała swoją technologię podczas targów Hannover Messe 2017.

XTPL SA chce zadebiutować na rynku NewConnect w I połowie 2017 r.

Źródło: XTPL

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny

Zapisz

[ssba-buttons]