ABB przejmuje biznes GE

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  

ABB ogłosiła przejęcie GE Industrial Solutions, globalnego biznesu firmy GE w zakresie rozwiązań elektryfikacji. GE Industrial Solutions utrzymuje silne relacje z klientami w ponad 100 krajach oraz posiada zainstalowaną bazę produktów, której znaczna część znajduje się w Ameryce Północnej – największym rynku ABB. GE Industrial Solutions ma siedzibę w Atlancie, w Georgii i zatrudnia około 13 500 pracowników na świecie. W 2016 roku obroty biznesu wyniosły około 2,7 mld USD, marża operacyjna EBITDA około 8 proc., a marża operacyjna EBITA – około 6 proc.

ABB przejmie GE Industrial Solutions za 2,6 mld USD. Transakcja wpłynie na wzrost zysku operacyjnego w ciągu roku. ABB oczekuje, że efekt synergii kosztowej przyniesie około 200 mln USD oszczędności w perspektywie 5 lat, co będzie kluczowe, ażeby GE Industrial Solutions osiągnął sprawność porównywalnych firm w branży. Jako część transakcji oraz element tworzenia wartości, ABB oraz GE zgodziły się na ustanowienie długoterminowej współpracy w zakresie strategicznych dostaw produktów GE Industrial Solutions oraz produktów ABB, które obecnie pozyskuje GE.

– Przejęcie GE Industrial Solutions umacnia naszą drugą pozycję na świecie w obszarze elektryfikacji i zwiększa dostęp do atrakcyjnego rynku północno-amerykańskiego – powiedział prezes Grupy ABB Ulrich Spiesshofer. – W połączeniu z długoterminową współpracą w zakresie strategicznych dostaw, ta transakcja tworzy istotną wartość dla naszych akcjonariuszy. Razem z zespołem GE Industrial Solutions będziemy ściśle przestrzegali realizacji naszych planów. Chcemy, aby ten biznes, już jako część globalnej rodziny ABB, ponownie osiągnął sprawność porównywalnych firm w branży. Wraz z tym kolejnym krokiem aktywnego zarządzania portfolio, kontynuujemy przesunięcie środka ciężkości ABB zgodnie ze strategią Next Level. Realizujemy to poprzez wzmocnienie konkurencyjności, głównie na rynku Ameryki Północnej, oraz poprzez zmniejszenie ryzyka w obszarze biznesów szybko reagujących na cykle koniunkturalne.

– Ta integracja łączy ze sobą zasoby dwóch uzupełniających się globalnych biznesów w zakresie zabezpieczeń i dystrybucji energii elektrycznej – powiedział John Flannery, prezes GE. – ABB docenia wartość naszych pracowników, naszą wiedzę oraz zdolność do działania w segmentach, w których mamy ugruntowaną pozycję oraz doświadczenie. GE również odniesie korzyść wynikającą z rozszerzonej współpracy z ABB w zakresie strategicznych dostaw tam, gdzie obie firmy współpracują ze sobą.

Biznes GE Industrial Solutions zostanie włączony do Dywizji Produktów i Systemów Elektryfikacji (EP) ABB, co pozwoli stworzyć unikalne globalne portfolio i kompletną ofertę dla klientów z Ameryki Północnej i innych rynków na świecie. Klienci odniosą korzyść z połączenia innowacyjnych technologii ABB i cyfrowej oferty ABB Ability™ z dopełniającymi tę ofertę rozwiązaniami GE Industrial Solutions i jego zasięgiem rynkowym. W ramach przejęcia, ABB uzyskała długoterminowe prawo do wykorzystywania marki GE. ABB nie zmieni zespołu zarządzającego GE Industrial Solutions, opierając się na jego doświadczonych siłach sprzedaży. Po sfinalizowaniu, transakcja będzie mieć początkowo negatywny wpływ na marżę zysku operacyjnego EBITA Dywizji EP. ABB planuje, że w 2020 roku Dywizja wróci do docelowej wartości marży, mieszczącej się w przedziale 15-19 proc.

– To przejęcie wzmacnia naszą pozycję preferowanego dostawcy produktów i systemów elektryfikacji w Ameryce Północnej i na rynkach globalnych – powiedział dyrektor Dywizji EP Tarak Mehta. – Cieszymy się na współpracę z klientami oraz z partnerami biznesowymi GE Industrial Solutions i ABB w tworzeniu nowych możliwości w tym wysoce atrakcyjnym, głównym segmencie rynku naszej dywizji. Przygotowaliśmy przejrzysty plan integracji, aby wykorzystać efekt synergii tego połączenia i w 2020 roku osiągnąć nasze dotychczasowe cele marżowe.

Każdego dnia Dywizja EP dostarcza ponad 1,5 mln produktów do klientów na całym świecie poprzez globalną sieć partnerów biznesowych i klientów końcowych. EP oferuje obszerne portfolio produktów niskiego i średniego napięcia oraz rozwiązań dla bardziej inteligentnego i niezawodnego przepływu elektryczności od stacji elektroenergetycznej po gniazdko elektryczne.

Biorąc pod uwagę powyższe przejęcie, ABB zdecydowała, aby wstrzymać ogłoszony wcześniej program skupu akcji własnych.

Transakcja, która ma zostać sfinalizowana w I połowie 2018 roku, obecnie jest przedmiotem standardowych w takich przypadkach działań organów regulacyjnych. W procesie przejęcia funkcje doradców finansowych ABB pełnią Credit Suisse oraz Dyal Co., a doradcy prawnego – Davis Polk & Wardwell.

Fot. Fabryka transformatorów ABB

 

O GE Industrial Solutions
Biznes GE Industrial Solutions zmienia przyszłość elektryfikacji od czasu, gdy Thomas Edison opatentował pierwszy na świecie wyłącznik. Tam, gdzie przemysł łączy się z technologiami cyfrowymi opracowujemy elektryczne rozwiązania – inteligentne, wytrzymałe oraz przygotowane do kontroli elektryczności od sieci energetycznej aż po punkt użytkowania. Każdego dnia współpracujemy z klientami, aby sprostać ich największym wyzwaniom i wyobrazić sobie przemysł na nowo w taki sposób, w jaki może to zrobić jedynie światowa firma ery przemysłu cyfrowego.

O GE
GE (NYSE:GE) to wiodąca firma ery przemysłu cyfrowego. Firma przekształca przemysł w oparciu o maszyny i rozwiązania wykorzystujące inteligentne oprogramowanie, które umożliwia lepszą, szybszą i bardziej niezawodną komunikację. GE funkcjonuje w oparciu o ideę „GE Store” – globalnego ośrodka wymiany wiedzy, dzięki któremu wszystkie działy firmy zyskują wzajemny dostęp do swoich technologii, rynków, struktur i doświadczenia. Każda innowacja tworzy kolejne zastosowania w każdym z naszych przemysłowych sektorów. Dzięki naszym pracownikom, usługom, technologiom i oddziaływaniu skali, GE mówi językiem przemysłu i dostarcza swoim klientom najlepsze rozwiązania. www.ge.com

O ABB
ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 136 000 pracowników w ponad 100 krajach świata. www.abb.pl
Od 2010 roku ABB zainwestowała ponad 11 mld USD w Stanach Zjednoczonych, gdzie zatrudnia około 20 tys. osób i posiada 60 jednostek badawczo-rozwojowych oraz zakładów produkcyjnych.

 

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny

 

[ssba-buttons]