Puszki wyposażone w membrany gumowe – „wiatroszczelne”

Reklama

Reklama

rynekelektryczny.pl
tel. 22 743 00 71
reklama@rynekelektryczny.pl

  |   Pobierz PDF (1 021 KB)

Stale niedocenianą nowością w asortymencie puszek standardowych są wersje puszek osprzętowych z membranami przebiciowymi. Obiegowo zwane wiatroszczelnymi. Termin ten przystał do nich ze względu na cechę powietrznego uszczelnienia przy wprowadzeniu samego przewodu do puszki oraz poprzez rurę osłonową lub peszla. Izolowany jest tu głównie przepływ powietrza i jego niekontrolowany ruch w przestrzeni mieszkaniowej, biurowej lub obiektach przemysłowych.

Dlaczego tak drogo?

Puszki z tej grupy są droższe od swoich kuzynek bez membran o min. 50%. Jednak wyższe koszty tych puszek to dobra inwestycja. Oszczędności wynikające z ich zastosowania powstają na wszystkich etapach zastosowania puszki, czyli przy ich montażu i eksploatacji.

Wprowadzenie przewodu lub rury osłonowej przez nakłutą gumę tworzy izolację zapewniającą szczelność instalacji elektrycznej. Szczelność ta poważnie ogranicza straty ciepła w pomieszczeniach, tam, gdzie stosowana jest technologia pustych ścian. Jednak pełną szczelność uzyskuje się dzięki uszczelnieniu membranami również wylotów rur i peszli instalacyjnych, przez które wprowadzane są przewody do puszek (seria membran E06, E07, E08, E09, E10).

Drugą cechą, która przemawia za dobrze wydanymi pieniędzmi jest szybkość i wygoda montażu. Wystarczy nakłuć membranę i przeciągnąć przewód lub rurę… i instalacja w puszce gotowa. Znacznie skraca to czas montażu i poprawia jego ergonomiczność, co w warunkach budowlanych jest cenną cechą przyspieszającą proces realizacji inwestycji.

Domy pasywne

Potrzeba bezwzględnego stosowania takich puszek zazwyczaj istnieje w domach pasywnych, „inteligentnych budynkach” i innych obiektach, tam gdzie obieg wewnętrzny powietrza jest ściśle określony i kontrolowany. Straty ciepła poprzez nieszczelny system elektroinstalacyjny są ważnym czynnikiem w dobie poszukiwań efektywności energetycznej w budynkach.

W ofercie handlowej Simet znajdują się puszki do pustych ścian, podtynkowe i naścienne wyposażone w membrany gumowe. Uzupełnieniem jest seria membran, uszczelniających wyjścia z rur instalacyjnych. Szczególną puszką w tym asortymencie jest tzw. „bucik”, czyli puszka komorowa z przeznaczeniem do osadzania modułów elektronicznych. Guma pełni tu dodatkową funkcję: pozwala się ugiąć przy wprowadzaniu w otwór instalacyjny – puszki o szczególnym kształcie (E500).

Super nowością jest puszka dźwiękoszczelna SP3700, pochłaniająca fale dźwiękowe. Izoluje to dźwiękowo sąsiadujące ze sobą pomieszczenia.

Mariusz Młyńczak, Simet SA

www.simet.com.pl

 

Załączniki:

[ssba-buttons]