Oświetlenie jak filiżanka mocnej kawy

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
Philips oświetlił biuro innogy

Philips Lighting przyczynił się do przekształcenia siedziby firmy energetycznej innogy w Republice Czeskiej, instalując system oświetlenia LED dostosowany do rytmu dobowego pracowników. Stymuluje on poziom energii o określonych porach dnia. Pracownicy cieszą się przyjemnym jasnym światłem, podobnym do naturalnego światła dziennego, na początku dnia i po lunchu. Pomaga to zwiększać poziom energii, poprawiać komfort i jakość widzenia w miejscu pracy, co pozytywnie wpływa na ich dobre samopoczucie, a tym samym wydajność. Specjalnie dostosowana temperatura barwowa i natężenie światła mają działanie pobudzające, porównywalne do wypicia filiżanki mocnej kawy.

W listopadzie 2017 r. innogy zakończyła gruntowny remont powierzchni biurowej w czeskiej centrali przy ul. Limuzská w Pradze obejmującej 10 tys. m kw. Firma zrezygnowała z tradycyjnego zamkniętego środowiska biurowego na rzecz otwartej przestrzeni. W ten sposób stworzyła najlepsze w swojej klasie otoczenie pracy, które pozytywnie wpływa na komfort, dobre samopoczucie i produktywność 550 pracowników.  Oświetlenie odegrało kluczową rolę w przemianie, w wyniku której powstała nowa restauracja, wymieniono meble, wprowadzono zdrową żywność, odnowiono kuchnie i stworzono obszary sprzyjające kreatywnej pracy.

Firma Philips Lighting zainstalowała sieciowy system oświetleniowy składający się z około 2 tys. opraw Philips LED.  A wśród nich 860 opraw nasufitowych Philips PowerBalance tunable white oraz 96 opraw typu downlight Philips LuxSpace tunable white , zaprogramowanych tak, aby oświetlenie zmieniało się w zależności od pory dnia. Pracownicy mogą dostosowywać subtelne różnice w temperaturze barwowej i natężeniu oświetlenia do określonych zadań, poprawiając sobie komfort widzenia. Zainstalowany system oświetleniowy przede wszystkim ma na celu poprawić samopoczucie pracowników. Natomiast przez to, że zarówno monitoring jak i konserwacja odbywają się zdalnie, system przyczynia się także do zwiększenia wydajności operacyjnej firmy.


Pracownicy są zadowoleni

Chcieliśmy stworzyć wyjątkowe środowisko dla naszych pracowników. Rano oświetlenie biurowe naśladuje naturalne światło dzienne, zapewniając przydatny zastrzyk energii. Poziom światła zmniejsza się do zakończenia lunchu, kiedy uwalniany jest kolejny impuls, aby pomóc personelowi poradzić sobie ze spadkiem energii po jedzeniu. Prawie 80% ankietowanych pracowników określiło nowe oświetlenie jako lepsze lub znacznie lepsze niż poprzednie lampy fluorescencyjne, a 60% osób przyznało, że nowe oświetlenie jest jednym z czynników, sprawiających, że chcą pracować w tym biurze – powiedział Tomáš Michna, starszy kierownik ds. obiektu i usług w innogy, w Republice Czeskiej.

Udane projekty zrealizowane w szpitalach i szkołach pokazały nam, w jaki sposób światło pozytywnie wpływa na fizjologię człowieka. Teraz zastosowaliśmy tę wiedzę w przestrzeni biurowej. Wiemy, że ekspozycja na ciepłe jasne światło przez godzinę w łagodny sposób pobudza i dodaje mniej więcej tyle energii, ile wypicie filiżanki kawy – powiedział Jiří Tourek, Country Manager na Republikę Czeską, Philips Lighting.

Oświetlenie zostało zaprojektowane tak, aby współgrało z naturalnym rytmem dobowym ludzi. Jednocześnie pracownicy innogy mogą w dowolnym momencie zmienić ustawienia za pomocą panelu Philips Antumbra Dynalite zamontowanego na ścianie, dostosowując światło do swoich potrzeb lub konkretnych zadań. Sterowanie za pomocą przycisku dotykowego umożliwia kontrolę nad oświetleniem i roletami, umożliwiając pracownikom dostosowanie otoczenia do indywidualnych preferencji.

 Zadowolenie w miejscu pracy jest korzystne dla biznesu

Siedziba innogy w Republice Czeskiej

Wysoki poziom satysfakcji z pracy pozytywnie wpływa na zaangażowanie pracowników.  Niezależne badania pokazują, że zadowolenie personelu korzystnie wpływa na wyniki danej firmy, ponieważ brak zaangażowania z ich strony generuje koszty na poziomie około 3,4 tys. dolarów rocznie na każde 10 tys. dolarów rocznego wynagrodzenia.  Nowe oświetlenie, zainstalowane po remoncie w biurze przy ul. Limuzská, które 56% pracowników ocenia jako łagodne dla oczu, przyczyniło się także do poprawy ich wyników pracy.

Oszczędzanie energii poprzez dostarczanie światła, tam, gdzie trzeba i kiedy trzeba

Instalacja obejmuje około 150 czujników ruchu, które wyłączają światło w danym pomieszczeniu lub obszarze, gdy nikt tam nie przebywa, oszczędzając energię elektryczną. Energooszczędne oświetlenie LED w połączeniu z systemem sterowania pozwoliło innogy zmniejszyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do oświetlenia biura o około 50% w porównaniu do poprzednich lamp fluorescencyjnych.

Podsumowanie projektu:

  • Szczegóły projektu: biuro innogy przy ul. Limuzská składa się z trzech budynków mieszczących 550 pracowników i posiada jedną z największych instalacji oświetlenia skoncentrowanego na człowieku (HCL) w Europie.
  • Zastosowana technologia: System oświetleniowy obejmuje system zarządzania oświetleniem Philips i system sterowania Philips Dynalite, obejmujący sterowanie zintegrowanych rolet (pozyskiwanie światła dziennego) i elementy sterujące do montażu ściennego Philips Antumbra. Zastosowane oprawy: 860 opraw oświetleniowych Philips PowerBalance tunable white; 96 opraw typu downlight Philips LuxSpace tunable white; 74 oprawy Philips TrueLine; 600 opraw Philips GreenSpace typu downlight; około 250 Philips CoreLine typu downlight oraz około 100 opraw modularnych (Modular SL Mini Poly i Modular Smart Lotis). Instalacja jest objęta pięcioletnią umową serwisową Philips LifeCycle Essential.
  • Ustawienie światła jasnego:  Wystawienie na działanie światła o wartości 5000 kelwinów przy 780 luksach przez 1-4 godziny może zwiększać czujność i poziom energii w ciele człowieka.
  • Projekt i instalacja oświetlenia: Projekt oświetlenia został opracowany przez Philips Lighting. Instalacja została przeprowadzona w okresie od kwietnia 2016 r. Do kwietnia 2017 r.  Podmiot odpowiedzialny za doradztwo i zarządzanie projektem – EDIFICE construction and consulting, s.r.o. Generalny wykonawca – spółka BAK stavební společnost, a.s., instalator – spółka COBAP s.r.o.
  • Badanie pracowników w biurze przy ul. Limuzská przeprowadzono w czerwcu 2017 r. na grupie 242 osób.

 

[ssba-buttons]