12 elektrowni słonecznych w Polsce

Reklama

Reklama

rynekelektryczny.pl
tel. 22 743 00 71
reklama@rynekelektryczny.pl

  |  

Firma z branży OZE – Modus Energy – rozpoczyna budowę 12 nowych elektrowni słonecznych na terenie Polski. Międzynarodowy holding Modus Group zainwestował 11 mln euro z funduszy private equity. Wytwarzana przez zakłady energia będzie sprzedawana polskim dostawcom energii elektrycznej. 12 elektrowni słonecznych to pierwsze z przeszło 50 podobnych obiektów o łącznej wartości około 50 mln euro, które Modus Energy planuje zrealizować w kraju.

Zakończenie budowy pierwszych 12 elektrowni słonecznych Modus Energy w Polsce zaplanowano na koniec czerwca 2018 r. Jeszcze w tym roku ruszy budowa około 30 identycznych obiektów w różnych regionach kraju. Elektrownie słoneczne rozmieszczone na obszarze około 130 ha będą miały moc ok. 56 MW mocy. Łączną kwotę inwestycji szacuje się na ponad 50 mln euro.

Czytaj także Najlepsze instalacje fotowoltaiczne

Projekt Modus Energy to jak dotychczas jedno z największych przedsięwzięć w zakresie energii słonecznej realizowanych w Polsce. Olbrzymi rynek, zaangażowanie państwa w rozwój sektora odnawialnych źródeł energii i przyjazne otoczenie przedsiębiorstwa w Polsce stanowią o atrakcyjności tego kraju dla naszej firmy. Z kolei jako inwestor dysponujemy doświadczeniem i środkami niezbędnymi do wykonania dużych projektów w Polsce. Chcielibyśmy przyciągnąć inwestorów zewnętrznych również podczas realizacji innych projektów – mówi Ruslan Sklepovič, prezes zarządu Modus Energy.

Czytaj Informacje z rynku fotowoltaicznego

Spółka zainwestowała w projekty budowy elektrowni słonecznych w Polsce, które wygrały
w państwowych aukcjach OZE. Do tej pory Polska zorganizowała aukcje na sprzedaż energii słonecznej o łącznej mocy 400 MW. Przeszło jedna dziesiąta całkowitej mocy energii słonecznej w kraju pochodzi z elektrowni Modus Energy.

Specjaliści przewidują, że w połowie 2019 r. elektrownie słoneczne w Polsce będą miały moc około 700 MW. Do 2020 roku polskie organy odpowiedzialne za rozwój energetyki słonecznej chcą zwiększyć moc elektrowni słonecznych w kraju do 1 GW.

W celu pozyskania dodatkowych inwestycji na bieżące projekty, pod koniec zeszłego roku spółka Modus Group wyemitowała obligacje o łącznej wartości 5 mln euro. Niedawno grupa Modus podpisała także umowę z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) w sprawie dofinansowania elektrowni biogazowych na Białorusi. W ramach porozumienia EBOiR przyzna spółce kredyt w wysokości ponad 12 mln euro.

Poza Polską Modus Energy realizuje budowę elektrowni słonecznych na Litwie, Łotwie i Białorusi, a także w Hiszpanii. Założone przez holding spółki we wspomnianych krajach zdążyły już wybudować kilka elektrowni słonecznych o łącznej mocy przeszło 20 MW. Obecnie Modus Energy oferuje rozwiązania w zakresie energii słonecznej dla przedsiębiorstw i inwestuje w budowę farm słonecznych. W związku z gwałtownym wzrostem zapotrzebowania na odnawialne źródła energii firma planuje dalszy rozwój działalności w Europie.

Modus Energy AB

Modus Energy AB to holding działający w sektorze odnawialnych źródeł energii, do którego należą spółki realizujące inwestycje w elektrownie biogazowe i słoneczne na terytorium Europy. Grupa inwestuje w projekty w zakresie OZE i obecnie realizuje budowę nowych elektrowni biogazowych i słonecznych na Litwie, w Polsce, Hiszpanii i innych krajach Europy. Łączna moc elektrowni słonecznych i biogazowych działających na Litwie przekracza 19 MW, a wytwarzana przez nie moc cieplna wynosi 8,34 MW. Grupa buduje farmy fotowoltaiczne o mocy 50 MW na terenie Polski. Modus Energy AB należy do międzynarodowego holdingu Modus Group. Więcej informacji znajduje się na stronie www.modusenergy.com

[ssba-buttons]