Rozpoczęła się budowa największej na świecie farmy wiatrowej

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  

Wind Catcher buduje General Electric oraz deweloper Invenergy. Część produkowanej przez farmę energii będzie kupować amerykańska sieć supermarketów Walmart, która chce przejść w całości na zasilanie energią ze źródeł odnawialnych.

Koszt inwestycji oszacowano na 4,5 miliarda dolarów (ponad 15 mld zł). Farma powstanie w pobliżu miejscowości Guymon w Oklahomie i będzie dostarczać energię elektryczną dla podmiotów rezydujących w regionie miasta Tulsa. Moc elektrowni wiatrowej oszacowano na 2000 MW.

Jak oczekuje Public Service Company of Oklahoma, farma pozwoli zaoszczędzić odbiorcom energii ok. 2 mld dolarów w ciągu 25 lat.

 

Na podstawie zawartego porozumienia, część energii wygenerowanej przez Wind Catcher zasili markety należące do sieci Walmart. Docelowo, amerykański gigant zamierza pozyskiwać energię wyłączenie ze źródeł odnawialnych.

Farma zostanie uruchomiona pod koniec 2020 r. Jak zapowiada PSO, w czasie budowy projekt zapewni „tysiące” miejsc pracy oraz wpływy z podatków sięgające 60 mln dolarów. Po uruchomieniu stałe zatrudnienie na terenie farmy znajdzie od 80 do 90 osób.

 

[ssba-buttons]