Rekordowa modernizacja oświetlenia

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  

Elbląg będzie oświetlany nowoczesnymi, energooszczędnymi lampami LED. W najbardziej niebezpiecznych przejściach zainstalowane mają być urządzenia wyposażone w najnowszą technologię „Smart przejście”. Władze Elbląga podpisały ze spółką Grupy Energa rekordowy kontrakt na kompleksowe usługi oświetlenia ulic, dróg i miejsc publicznych na terenie miasta.

Do końca lutego 2019 r. wymienionych będzie w Elblągu prawie 6,1 tys. lamp ulicznych.

 

 

 

Czteroletnią umowę o „Świadczeniu Kompleksowej Usługi Oświetlenia ulic, dróg i miejsc publicznych na terenie miasta Elbląg” podpisali: (na zdjęciu od prawej) prezes zarządu Energa Oświetlenie Sp. z o.o. – Michał Bełbot oraz prezydent Elbląga – Witold Wróblewski.

To pierwsza tak duża i kompleksowa umowa na modernizację oświetlenia realizowana przez firmę Energa Oświetlenie  – rekordowy projekt realizowany przez spółkę. Elbląg dołączy do grona miejscowości, w których funkcjonują nowoczesne rozwiązania oświetleniowe, których celem jest poprawa bezpieczeństwa Jesteśmy otwarci na współpracę z samorządami zainteresowanymi wdrażaniem innowacyjnych projektów proekologicznych. Elbląg wysyła czytelny sygnał, że zmierza w kierunku energooszczędności, innowacyjności, gospodarki niskoemisyjnej i ochrony środowiska. Staje się w regionie liderem innowacji oświetleniowych, z nowoczesnymi rozwiązaniami tzw. Smart City i jednorodnym oświetleniem ledowym – mówi Michał Bełbot, prezes zarządu Energa Oświetlenie Sp. z o.o.

W ramach umowy, poza utrzymaniem infrastruktury oświetlenia ulicznego, Energa Oświetlenie zobowiązała się do wymiany 5355 starych i energochłonnych opraw sodowych i rtęciowych na energooszczędne lampy typu LED. Dodatkowo, ponad 450 pozostałych lamp zostanie wyposażonych w układy redukcji mocy. W kontrakcie przewidziano również instalację urządzeń mających poprawić bezpieczeństwo przechodniów. Mają być w Elblągu zbudowane „bezpieczne przejścia dla pieszych”, część z nich zostanie wyposażona w najnowszą technologię „Smart przejście”. Prace przygotowawcze poprzedził audyt energetyczny, w którym Energa Oświetlenie dobrała oprawy oświetleniowe do odpowiednich klas oświetleniowych i wykonała pomiary fotometryczne. Pozwoli to zapewnić równomierność oświetlenia wszystkich użytkowanych dróg.

Tak duża liczba zmodernizowanych opraw oświetleniowych w Elblągu przyczyni się do ogromnych oszczędności z tytułu zużycia energii w wysokości 2 061,8 MWh w skali roku. Przełoży się to bezpośrednio na redukcję emisji CO2 o 1610 ton. Elbląg oświetla obecnie ponad 8 tys. lamp, z tego ponad 6,1 tys. należy do spółki Energa Oświetlenie, reszta to majątek miejski i w części mieszany.

  • Liczba modernizowanych opraw – 5355 szt.
  • Moc opraw przed modernizacją – 864,2 kW
  • Moc opraw po modernizacji – 425,1 kW
  • Redukcja mocy opraw – 51,1%
  • Dodatkowa redukcja nocna w godz. 23:00-5:00
  • Oszczędność energii – 2 061,8 MWh (w skali roku)
  • Redukcja emisji CO2 – 1610 ton/rocznie

Energa Oświetlenie zmodernizowała dotychczas oświetlenie uliczne w Gdańsku, Gdyni, Bydgoszczy, Pucku, Luzinie, Skarszewach oraz w Braniewie, Malborku i Ustce.

Energa Oświetlenie oferuje kompleksową usługę oświetleniową w modelu LaaS (Light as a Service), produkty „Bezpieczne przejścia dla pieszych” i „Smart przejście” w wielu wariantach i opcjach pozwalających spełnić różne wymagania oraz możliwości budżetowe klientów.

ENERGA

 

[ssba-buttons]