PSE coraz bliżej wybudowania strategicznej linii 400 kV na Mazowszu

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  

Dnia 17 lipca br.  Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji strategicznej inwestycji w zakresie sieci przesyłowej dotyczącą realizowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. budowy linii 2 x 400 kV pomiędzy aglomeracją warszawską a Siedlcami.

Budowa linii elektroenergetycznej 2 x 400 kV wraz ze zmianą układu sieci najwyższych napięć pomiędzy Warszawą a Siedlcami ma kluczowe znaczenie dla stabilności dostaw energii elektrycznej dla województwa mazowieckiego i aglomeracji warszawskiej. Jako zadanie priorytetowe zostało wpisane w lutym 2017 r. do ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o przygotowaniu i  realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych.

Decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji i uzyskana miesiąc wcześniej pozytywna decyzja środowiskowa, to milowe kroki przybliżające nas do rozpoczęcia prac budowlanych .W ostatnich miesiącach wykonaliśmy olbrzymi zakres prac, dzięki którym udało nam się spełnić surowe wymagania przepisów polskiego prawa – wyjaśnia Andrzej Cząstkiewicz, dyrektor techniczny Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE.

Trasa nowej linii, licząca 51 km, będzie prowadzić przez 6 gmin województwa mazowieckiego: Dobre, Wierzbno, Kałuszyn, Cegłów, Latowicz i Wodynie oraz gminę Stoczek Łukowski w województwie lubelskim. Decyzje urzędów stanowią potwierdzenie, że PSE zaprojektowały inwestycje zgodnie z  wymogami polskiego prawa oraz poszanowaniem lokalnych uwarunkowań.

Kolejnym etapem projektu będzie pozyskanie pozwolenia na budowę. To ostatnia z kluczowych decyzji administracyjnych niezbędna do rozpoczęcia prac budowlanych.

– Liczymy, że warunek ten spełnimy jeszcze w tym roku – zapowiada Andrzej Kaczmarek, dyrektor zarządzający w Centralnej Jednostce Inwestycyjnej PSE. Tak sprawne prowadzenie prac jest możliwe m.in. dzięki nowemu modelowi realizacji inwestycji, który PSE wdrożyły w maju ubiegłego roku. – Przejęliśmy na siebie odpowiedzialność za realizacje większości prac projektowych, planistycznych, formalno-prawnych i  komunikację społeczną, powierzając zewnętrznym firmom głównie prace związane z realizacją prac budowlanych – wyjaśnia. Spółka rozstrzygnęła już przetarg publiczny na ich wykonawcę.

Zakończenie robót budowlano-montażowych przewidziane jest na przełom roku 2018 i 2019, natomiast zakończenie inwestycji planowane jest w harmonogramie na 2020 rok.

[ssba-buttons]