Inteligentne miasto Wrocław

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  

Wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj oraz prezes firmy Nokia Solutions and Networks Piotr Kaczmarek podpisali w czwartek, 9 sierpnia 2018 r., list intencyjny o współpracy miasta z firmą Nokia.

Celem listu jest opracowanie i realizacja strategii inteligentnego miasta, m.in. w zakresie zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej, a także podniesienia świadomości mieszkańców w zakresie nowych technologii.

To wielka radość, że rozpoczynamy współpracę z liderem technologicznym – firmą Nokia, która, jak wiemy, zadomowiła się w naszym mieście i czuje się tu bardzo dobrze. Warto przypomnieć o bardzo interesującym koncepcie – Nokia Garage, swoistym centrum technologicznym, udostępnianym innym podmiotom, którzy mają pomysł i chcą go wykorzystać – mówił w trakcie podpisania listu intencyjnego wiceprezydent Wrocławia Maciej Bluj.

I dodał:

Już jakiś czas temu rozpoczęliśmy współpracę na linii Wrocław – Nokia, a teraz w postaci listu intencyjnego ją formalizujemy. Chcemy wykorzystywać technologie, które Nokia posiada, nad którymi pracuje i które mogą być przydatne miastu i jego mieszkańcom. Większa część prac realizowana z miastem ma charakter badawczo-rozwojowy, ale może popchnąć Wrocław w kierunku ciekawych rozwiązań i dać również możliwość innym miastom skorzystania z wypracowanych tutaj innowacji.

Na początek dwa projekty

Jak zaznaczył wiceprezydent Maciej Bluj, Wrocław razem z Nokią będzie głównie realizował dwa projekty, które jednak nie zamkną listy współpracy.

Pierwszy z projektów to pomysł nowego przystanku komunikacji miejskiej, natomiast drugi to kwestia bardzo dokładnej lokalizacji pojazdu komunikacji, tak aby w sposób niezwykle precyzyjny można było określić jego miejsce oraz czas przybycia. GPS nie jest aż tak dokładny. Istotną kwestią będą także zmiany cyklów sygnalizacji na skrzyżowaniach w momencie, kiedy autobus czy tramwaj dojedzie do danej krzyżówki – kontynuował Maciej Bluj.

Zamiarem podpisanego dokumentu jest szeroko pojęta współpraca w zakresie rozwoju idei Smart City i wzmocnienia wizerunku Wrocławia jako miasta „inteligentnego”.

Nokia w tej chwili zatrudnia ponad 6000 osób, z czego aż 4000 pracuje we Wrocławiu i to właśnie tu opracowujemy technologie przyszłości, m.in. 5G. Cieszymy się, że ten potencjał będziemy mogli wykorzystać także do rozwoju inteligentnego miasta. List intencyjny to dopiero początek, mam nadzieję, owocnej i długofalowej współpracy, przynoszącej korzyści dla wszystkich mieszkańców – dodał prezes firmy Nokia Solutions and Networks Piotr Kaczmarek.

www.wroclaw.pl

[ssba-buttons]