100 książek na 100-lecie SEP

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  

Jednym z głównych zadań statutowych Stowarzyszenia Elektryków Polskich jest popularyzowanie elektryki, jej historii oraz twórców. Wspieranie działalności popularyzatorskiej poprzez wydawnictwa twórczości naukowej i inżynierskiej swoich członków oraz zbliżający się jubileusz 100-lecia SEP zaowocowało uruchomieniem wieloletniego cyklu wydawniczego „100 książek na 100-lecie SEP”. Ideą tego cyklu jest przybliżenie roli elektryki i jej dziedzin pokrewnych w rozwój polski i świata, jak również wybitnych polskich i światowych twórców elektryki, teorii, wynalazków i nie tylko. Oprócz kwestii historycznych, cykl ma za zadanie służyć do podnoszenia poziomu kwalifikacji zawodowych elektryków.

 

 

Do tej pory ukazały się:

Kazimierz Tadeusz Szpotański (ur. 16 grudnia 1887 we Włocławku, zm. 10 lipca 1966 w Warszawie) – polski inżynier elektryk, pionier przemysłu aparatów elektrycznych, wieloletni prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Ukończył Wydział Elektryczny Politechniki w Charlottenburgu. Po  studiach rozpoczął pracę w firmie AEG w Berlinie, następnie w Rydze, w której zorganizował dział budowy aparatów elektrycznych, jak również później w oddziale tej firmy w Charkowie. W listopadzie 1918 założył w Warszawie, przy ulicy Mirowskiej w dwupokojowym mieszkaniu, Fabrykę Aparatów Elektrycznych K. Szpotański i Spółka i rozpoczął swoją własną działalność od produkcji włączników do światła. Zakład ten początkowo zatrudniał dwóch ludzi, jednakże po przeniesieniu na Kamionek, bardzo szybko się rozrósł i stał się największym w przedwojennej Polsce przedsiębiorstwem produkującym aparaturę elektryczną. Historia K. Szpotańskiego jest niezwykła, a niniejsza publikacja jest hołdem dla Jego dokonań na niwie gospodarczej i stowarzyszeniowej, jako działaczowi SEP-u i współtwórcy polskiego przemysłu elektrotechnicznego.

Autorzy: Jacek Szpotański, Jerzy Hickiewicz, Ryszard Nodzyński, Ryszard Frydrychowski, Zbigniew Filinger

 

Ewald Georg Kleist – wielki odkrywca z małego miasta Kamień Pomorski 1745. Monografia przedstawia wybitną postać ze świata fizyki, osiemnastowiecznego badacza zjawisk elektrycznych, odkrywcę zjawiska magazynowania energii elektrycznej i twórcę pierwszego na świecie kondensatora. Rewolucyjne doświadczenia Kleista rozpoczęły nowy rozdział badań nad zjawiskami elektrycznymi, a kondensator magazynujący energię elektryczną stał się później podstawowym elementem telegrafii bezprzewodowej, telekomunikacji i współczesnej elektroniki. Autor w swojej pracy przeszukał dostępną literaturę historyczną i na podstawie wcześniej nieopublikowanych materiałów jak np. korespondencję Kleista i Gralatha, opisał historię Kleista i jego wynalazku. Czytając tę książkę widzimy, że autor jest doskonałym znawcą tematyki badań naukowych Kleista, a opisy jego badań przychodzą autorowi z łatwością z racji swojego technicznego wykształcenia, a z drugiej strony z płynnie porusza się w zagadnieniach biograficznych opisywanej postaci, czyniąc tę publikację jako przyjemną do czytania.

Autor: Jerzy Sawicki – urodził się w Kamieniu Pomorskim w 1957 roku. Nauczyciel akademicki w Katedrze Inżynierii Systemów, Sygnałów i Elektroniki na Wydziale Elektrycznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Autor jest przewodniczącym Komisji Historycznej Oddziału Szczecińskiego SEP oraz członkiem Centralnej Komisji Historycznej SEP. Poza publikacjami związanymi z dziedziną nauki, którą zajmuje się zawodowo, jest autorem publikacji historycznych, takich jak: „Kamień Pomorski. W poszukiwaniu utraconej tożsamości”.

 

Ks. Józef Herman Osiński. Pierwszy polski elektryk – pionier techniki odgromowej. Ksiądz Józef Herman Osiński był zakonnikiem – pijarem, który podążając za swoim powołaniem, realizował cel jaki przyświecał zakonowi, czyli nauczania w wychowywania w duchu pobożności i nauki. Ks. Osiński był wybitną postacią, zasłużoną dla nauki i polskiego szkolnictwa dynamicznie rozwijającego się w drugiej połowie XVIII wieku. Wykazał się w swojej działalności naukowej nie tylko zainteresowania naukami ścisłymi, ale również praktycznymi działaniami, które wpływały na polepszenie warunków bytowania ludności i umysłowego postępu. Jako wnikliwy obserwator był autorem pionierskich dzieł, z których najważniejszym jest „Sposób Ubezpieczający Życie i Majątek od Piorunów”, które wydane zostało w 1784 roku w Warszawie. Treści zawarte w tym dziele pomimo upływu 250 lat są wciąż aktualne. W polskim piśmiennictwie naukowym ks. Józef Herman Osiński uważany jest za pierwszego polskiego elektryka, a jego dzieło nazywane jest pierwszym polskim podręcznikiem elektrotechniki.

Autorzy: O. Jan Henryk Taff, Tadeusz Ochenduszko, Grzegorz Masłowski

 

 

[ssba-buttons]