Govena Lighting odczuwa skutki coraz niższych cen na rynku

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
zakład Govena Lighting w Toruniu

Producent elektroniki i oświetlenia – Govena Lighting – poniósł w pierwszym półroczu 2018 r. 0,38 mln zł straty netto i 0,41 mln zł straty operacyjnej. Jeszcze przed rokiem zyski przekraczały 0,1 mln zł. Ostatnie kwartały były jednak w wykonaniu spółki słabsze (stratami zakończyło się też drugie półrocze 2017 r.), a spadek sprzedaży w okresie od stycznia do czerwca 2018 r. wyniósł 34 proc. Niespełna 4 mln zł przychodów nie wystarczyło do pokrycia kosztów bezpośrednich i pośrednich.

Zarząd patrzy na kondycję odbiorców

Zarząd przekonuje, że wahania procentowe w poszczególnych kwartałach nie mają znaczenia dla ogólnych wyników spółki, ale w raporcie finansowym przyznano, że zamówień jest mniej, a na działalność wpływ mają pogarszająca się kondycja niektórych odbiorców (co powoduje, że spółka rezygnuje z dostarczana im rozwiązań) oraz coraz niższe ceny na rynku, na którym działa firma. To skutek dużego importu z Chin i słabej świadomości użytkowników co do funkcjonalności produktów.

Dofinansowanie projektów LED

W pierwszym półroczu spółka otrzymała grant badawczy w wysokości 583 tys. zł na opracowanie nowej linii zasilaczy LED o wysokim zakresie mocy wraz ze specjalnymi obudowami. Innym projektem, na który otrzymano wsparcie publiczne, jest rozwój zaplecza badawczo-rozwojowego. Jego wartość to 9,67 mln zł, z czego dofinansowanie nie może być większe niż 3,5 mln zł. W maju spółka złożyła wniosek o wydłużenie terminu realizacji projektu do końca tego roku.

Govena Lighting zadebiutowała na GPW w grudniu 2017 roku.

Redakcja RE

Więcej o firmach elektrotechnicznych na GPW w raporcie w nr. listopadowym Rynku Elektrycznego

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny https://rynekelektryczny.pl/old/prenumerata/

[ssba-buttons]