Szafy pełnogabarytowe i sterownicze z fabryk przyszłości

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  

Rittal produkuje szafy w fabrykach zgodnych z założeniami Przemysłu 4.0. W miejscowości Rittershausen zmodernizowana została linia do produkcji nowego systemu szaf pełnogabarytowych VX25. Natomiast w Haiger mieści się zbudowany od postaw zakład szaf sterowniczych – największa inwestycja w historii przedsiębiorstwa.

Nowy system szaf pełnogabarytowych VX25 Rittal jest wynikiem szeroko zakrojonych badań naukowych przeprowadzonych wśród użytkowników w Niemczech, USA i Chinach, a także pięciu lat prac rozwojowych. Szafa ta jest ulepszoną wersją szafy sterowniczej TS 8 i oznacza dla klientów Rittal ogromne ułatwienia i oszczędność czasu.

Taśma produkcyjna po metamorfozie

Wraz z innowacjami i nowymi produktami zawsze modernizujemy także zakłady produkcyjne – wyjaśnia Carsten Röttchen, dyrektor techniczny Rittal.

Przebudowa fabryki jest częścią skomplikowanego projektu metamorfozy firmy. W tej chwili produkuje się tutaj dwa systemy szaf pełnogabarytowych. Podczas gdy z jednej strony schodzą z linii jeszcze tysiące egzemplarzy szaf sterowniczych TS 8, z drugiej powstaje nowy system szaf pełnogabarytowych Rittal VX25.

Większość automatyzacji bazuje na inteligentnych i sieciowych systemach, które w przyszłości będą przewidująco »myśleć« oraz automatycznie planować i inicjować scenariusze konserwacji. W ten sposób możemy uniknąć manualnych błędów, a jednocześnie staniemy się szybsi – wyjaśnia Norbert Peter, dyrektor zakładów w Rittershausen.

Docelowo nowa szafa VX25 ma powstawać na kilku liniach do profilowania po 70 metrów długości każda. Profile są „szkieletem” nowego systemu, a w ich formie tkwi olbrzymie know-how firmy Rittal. 30 z 70 nowych robotów spawalniczych i handlingowych już pracuje w halach produkcyjnych Rittal. Aby komunikacja między maszynami była możliwa, setki czujników nadzorują produkcję, a procedury wykonywane są całkowicie automatycznie.

Dostawa w 24 godziny

Rosnący poziom usieciowienia jest odpowiedzią na wysokie wymagania produkcji i logistyki. „Faster − better − everywhere” to droga do zdobycia przewagi nad konkurencją. Klienci na całym świecie oczekują szybkich i punktualnych dostaw. Rittal wkrótce zaoferuje także dostawy w 24 h na terenie całej Europy. Spełnienie tej obietnicy wymaga umieszczenia każdego etapu produkcji w kompleksowym łańcuchu wartości.

Gdy klient we Włoszech zamówi dziesięć szaf VX25, to nasz system zarządzania produkcją w Rittershausen zostanie o tym automatycznie poinformowany i uruchomi produkcję – objaśnia Röttchen.

Inwestycja o łącznej wartości 120 milionów euro zostanie ukończona do 2020 roku.

Zmotywowani pracownicy

Najważniejszym filarem tego ogromnego procesu zmian są pracownicy fabryki, którzy w firmowej uczelni Loh Academy uczą się, jak działają nowe systemy i w jaki sposób są sterowane. Odpowiednie kursy są zarezerwowane z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Już teraz do uczelni spłynęło ponad 250 zgłoszeń.

RE

[ssba-buttons]