Pierwsza zagraniczna fabryka LUG oficjalnie otwarta

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
Otwarcie fabryki LUG w Argentynie

29 października 2018 r. nastąpiło otwarcie fabryki i oficjalne uruchomienie fabryki oświetlenia LED należącej do Grupy Kapitałowej LUG S.A. w Argentynie.

Uroczystego otwarcia dokonał Ryszard Wtorkowski, prezes zarządu LUG S.A. oraz Hugo M. Passalacqua, gubernator prowincji Misiones. Ze strony argentyńskiej w wydarzeniu wzięli udział licznie zgromadzeni przedstawiciele władz prowincji Misiones oraz miasta Posadas, członkowie Izby Reprezentantów, przedstawiciele biznesu z całej Argentyny oraz lokalni przedsiębiorcy. Wydarzenie uświetniła też delegacja polskiej ambasady w Argentynie, konsul honorowy Rzeczpospolitej Polski – Miguel Antonio Skowron oraz przedstawiciele lokalnej Polonii.

Zakład produkcyjny LUG w Argentynie to największa polska inwestycja bezpośrednia w tym kraju i pierwsza w historii firmy fabryka oświetlenia LED poza granicami Polski. Pierwsze produkty LUG „made in Argentina” opuszczą fabrykę w listopadzie.

O fabryce

Fabryka została wybudowana w Parku Przemysłowym w Posadas, gdzie na powierzchni 1600 m2 zlokalizowano linię do produkcji komponentów LED, halę produkcyjną opraw oświetleniowych oraz przestrzeń administracyjną. Działka, na której powstał nowy zakład produkcyjno-montażowy LUG zajmuje powierzchnię 7885 m2. Dodatkowo projekt budynku daje możliwość prostej, modułowej rozbudowy fabryki. W ramach podpisanej w 2017 roku umowy z Rządem Prowincji Misiones, przewidziano rozbudowę fabryki na przyległych działkach, rezerwując na ten cel na okres czterech lat tereny inwestycyjne o powierzchni 8170 m2. Wstępnie zatrudniona, kilkunastoosobowa załoga, docelowo zwiększy się do ponad 50 pracowników. W ramach projektu przeszkolono argentyńskich inżynierów w Polsce, jak również polski zespół specjalistów przeprowadził niezbędne szkolenia na miejscu w Argentynie.

Po wielu miesiącach prac zakończyliśmy budowę zakładu i montaż linii produkcyjnych. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia produkcji i realizacji kolejnej części umowy podpisanej z władzami Prowincji Misiones oraz innych zamówień z tamtejszego rynku mówi Ryszard Wtorkowski, prezes zarządu LUG S.A.

Uroczystego otwarcia fabryki LUG w Argentynie dokonał Ryszard Wtorkowski, prezes zarządu LUG S.A. (z prawej) oraz gubernator prowincji Misiones Hugo M. Passalacqua (z lewej).

Portfolio produkcyjne

Pierwsza zagraniczna fabryka spółki LUG będzie wytwarzać nowoczesne oprawy przeznaczone do oświetlania przestrzeni miejskich, w tym modele opraw, które swoją premierę miały zaledwie kilka miesięcy temu na targach Light+Building 2018 we Frankfurcie. Produkty, które będę powstawały w argentyńskim parku przemysłowym Parque Industrial S.A.P.E.M. w Posadas, są skierowane do dwóch grup odbiorców. Pierwsza grupa to administracja lokalna, dla której ważne jest oświetlenie miejskie: uliczne, parkowe czy parkingowe. Ten rodzaj oświetlenia będzie produkowany w Argentynie jako pierwszy, dzięki czemu mieszkańcy będą beneficjentami korzyści płynących z wymiany przestarzałego oświetlenia na nowoczesne rozwiązania LED, które zamknięte są w formie opraw typu Urbino, Urbano, Urbini czy najnowsza Avenida.

Drugi obszar to oświetlenie budynków użyteczności publicznej, takich jak szkoły, szpitale i biura, czyli wszystko to, co podlega bezpośrednio pod zarząd prowincji. Ten segment opraw zostanie wprowadzony do produkcji w drugim etapie.

W Argentynie będą produkowane oprawy oświetleniowe Atlantyk 2.0. To najnowocześniejsze rozwiązanie dostępne na rynku oświetleniowym. Zastosowana w nim technologia gwarantuje sto tysięcy godzin użytkowania, czyli nawet 23 lata przy 12h cyklu świecenia, z wysoką, blisko 150 lm/W, skutecznością świetlną. Dodatkowo nowoczesny design sprawia, że jest to rozwiązanie do bardzo szerokiego spectrum zastosowań: od hal przemysłowych, po nowoczesne wnętrza biurowe czy loftowe podkreślił Mariusz Ejsmont, wiceprezes zarządu LUG S.A odpowiedzialny za inwestycję w Argentynie.

Oświetlenie dla Argentyny

Dziś obiekty publiczne w Prowincji Misiones i w całym regionie notują wysokie zużycie energii. Winę za to ponosi przestarzałe oświetlenie, które wymaga natychmiastowej modernizacji. Stąd wymogiem jest dostarczenie wysokiej jakości opraw oświetleniowych, które będą spełniać oczekiwania Argentyńczyków, jednocześnie zachowując możliwość konkurowania ceną, jakością i wydajnością. Produkty, które będę powstawały w Posadas charakteryzują się dużą efektywnością świetlną, a minimalny poziom oszczędności, generowany przez rozwiązania marki LUG, to ponad 50 procent.

Budowa fabryki w Argentynie jest częścią umowy z rządem Prowincji Misiones i pomimo faktu, iż prace inwestycyjne trwały dłużej niż pierwotnie zakładano, firma realizowała kontrakt zgodnie z harmonogramem. Pierwsze partie opraw powstały w zielonogórskich zakładach produkcyjnych LUG i były wysłane do Argentyny. Kolejne oprawy będą już produkowane w Ameryce Łacińskiej. W ramach współpracy z urzędami miast z prowincji, LUG szacuje, że tylko w prowincji Misiones w ciągu najbliższych lat wymieni 50 000 lamp ulicznych, co pozwoli włodarzom wygenerować oszczędności energii sięgające nawet 70% obecnego zużycia.

Fabryka w Argentynie, jest dla LUG strategicznym centrum ekspansji w regionie Ameryki Południowej.

RE na podstawie materiałów LUG

O firmie LUG

LUG S.A. to spółka holdingowa Grupy Kapitałowej LUG S.A. – jednego z czołowych europejskich producentów profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych. Grupa sprzedaje swoje produkty w Polsce oraz w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Posiadająca 29 lat doświadczenia firma z siedzibą w Zielonej Górze, od 2008 roku funkcjonuje jako Grupa Kapitałowa. W jej skład wchodzą: LUG S.A., LUG Light Factory Sp. z o.o., LUG GmbH, LUG do Brasil Ltda, LUG Lighting UK Ltd., TOW LUG Ukraina, BIOT Sp. z o.o., LUG Argentina SA oraz LUG Turkey. LUG S.A. od listopada 2007 roku jest notowana na rynku NewConnect zarządzanym przez warszawską GPW. W połowie 2017 r. spółka rozpoczęła przygotowania do przeniesienia notowań na rynek regulowany GPW. Więcej informacji: www.lug.com.pl.

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny

[ssba-buttons]