Eksport do Niemiec – obowiązek rejestrowania opakowań

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  

Na początku 2019 roku wchodzi w życie nowa niemiecka ustawa o opakowaniach (VerpackG), która zastąpi dotychczas obowiązujące niemieckie rozporządzenie o opakowaniach (VerpackV).

Podwójny system

Nowa ustawa nakłada zwiększony obowiązek sprawozdawczy dla wszystkich podmiotów wprowadzających produkty na rynek niemiecki.

Od 2019 roku wszystkie podmioty wprowadzające produkty do obrotu będą miały obowiązek zarejestrowania się w Centralnym Rejestrze Opakowań (Zentrale Stelle Verpackungsregister). Bez rejestracji nie będzie możliwy udział we wprowadzanym przez ustawę tzw. systemie dualnym (oprócz publicznego usuwania odpadów wprowadzono drugi – podwójny system utylizacji zużytych opakowań, w ramach którego dystrybutor zapłaci opłatę licencyjną za zbieranie, sortowanie i recykling opakowań).

Kary

Licencjonowaniu podlegać będą wszystkie rodzaje opakowań: od opakowań jednostkowych, poprzez opakowania zbiorcze do opakowań wysyłkowych i transportowych. W przypadku niewypełnienia regulacji grozić będzie kara w wysokości nawet do 100 000 EUR.

Szczegółowe informacje dotyczące Centralnego Rejestru Opakowań znajdują się na stronie: www.verpackungsregister.org

Źródło: PZPO

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny

[ssba-buttons]