Zaledwie 10% oświetlenia publicznego w Polsce to oprawy LED

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
Oświetlenie ulicy w Radomiu

Ceny energii rekordowo wzrosły w 2018 roku. Dla samorządów przekłada się to na wzrost cen energii od 35% do nawet 45%.

Analitycy podkreślają, że ze względu na rosnące stawki uprawnień do emisji CO2, podwyżki prądu w 2019 roku są nieuniknione. Z kolei nawet do 40% energii zużywanej przez jednostki samorządowe, przeznaczane jest na oświetlenie publiczne.

 

Miasta potrzebują nowoczesnego oświetlenia LED

Wymiana oświetlenia na LED pozwala ograniczyć samorządom koszt energii na oświetlenie o co najmniej 50% (firma Signify deklaruje nawet 70%). Kolejne znaczne oszczędności mogą uzyskać decydując się na wdrożenie inteligentnego systemu do zarządzania oświetleniem. Niestety zaledwie 10% oświetlenia publicznego w Polsce to oprawy LED. Tylko 2% jest sterowana za pomocą inteligentnych systemów oświetleniowych. Oznacza to, że przytłaczająca większość oświetlenia miejskiego jest wysoce energochłonna. Tracą na tym zarówno samorządy, jak i mieszkańcy.

Jakie są oczekiwania samorządów i mieszkańców w zakresie wdrażania rozwiązań smart city. Zobacz Raport Cyfrowe Miasta

 

Ile miasto może zaoszczędzić na oświetleniu LED?

Radosław Saj, ekspert ds. energetyki Signify w Polsce, podkreśla, że rok temu średniej wielkości miasto powiatowe, czyli takie, które zamieszkałe jest przez około 100 000 osób, musiało zapłacić za energię potrzebną na oświetlenie miejskie około miliona złotych. Koszt zakupu energii na potrzeby infrastruktury oświetleniowej po podwyżkach wzrasta nawet o 45%. Gdyby natomiast to samo miasto zdecydowało się na wymianę opraw oświetleniowych z konwencjonalnych na LED, koszt zakupu energii pomimo wzrostu cen w przykładowym mieście spadłby do 600 000 złotych.

Wrocław ŻernikiJak zdobyć dofinansowanie na modernizację oświetlenia ulicznego.Zobacz Porady eksperta

 

Oświetlenie LED na przykładach

Przykłady miast, korzystających już z inteligentnych rozwiązań, to Kalisz i Ostrów Wielkopolski. W wyniku modernizacji, na terenie obu ośrodków miejskich zainstalowano około 2000 nowych punktów oświetleniowych LED. Zostały one połączone inteligentnym systemem zarządzania oświetleniem. Dzięki temu rozwiązaniu elementy infrastruktury oświetleniowej mogą być zdalnie zarządzane i monitorowane także za pomocą urządzeń mobilnych. Takie zarządzanie dotyczy zarówno całych sieci, jak i pojedynczych opraw, co pozwala na indywidualne dopasowanie oświetlenia do potrzeb konkretnego miasta. Wymiana opraw wraz z nowoczesnym systemem obniżyły w Kaliszu i Ostrowie koszty zużycia energii aż o 70%. Ponadto oprawy oświetleniowe LED charakteryzują się większą trwałością i dużą odpornością na warunki atmosferyczne, co pomaga ograniczyć koszty eksploatacyjne.

RE na podstawie materiałów Signify

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny

[ssba-buttons]