Pierwsze w Polsce wdrożenie systemu do zarządzania oświetleniem na tak dużą skalę

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
słupy i oprawy oświetleniowe

Polska jest wciąż na początku drogi do wymiany oświetlenia na LED. Obecnie ok. 10% oświetlenia publicznego jest ledowe, a zaledwie 2% opraw jest zarządzanych zdalnie za pomocą systemu sterowania.

Wymiana oświetlenia w 27 wielkopolskich gminach to kolejny etap projektu modernizacyjnego, który rozpoczęto w 2017 roku. 8000 opraw LED zostało połączonych w jednym systemie oświetleniowym. Projekt wdrożyła firma Signify.

 

Połączenie opraw LED z inteligentnym systemem zarządzania daje oszczędności

Podwyżka cen energii jest istotnym czynnikiem motywującym wymianę oświetlenia publicznego. Gminy mogą zmniejszyć wydatki na energię elektryczną o co najmniej 50% przy samej wymianie opraw na LED. Kolejne oszczędności generuje połączenie opraw LED z inteligentnym systemem zarządzania, pozwalającym na personalizację oświetlenia w zależności od potrzeb danego miasta czy dzielnicy. Drugą, równie ważną sprawą, jest zwiększenie bezpieczeństwa, na przykład poprzez budowanie inteligentnych przejść dla pieszych.

Wrocław ŻernikiJak zdobyć dofinansowanie na modernizację oświetlenia ulicznego.Zobacz Porady eksperta

Wymiana oświetlenia na inteligentne to duży krok w stronę realizacji strategii smart city. System zarządzania oświetleniem można bowiem połączyć z wieloma innymi czujnikami i systemami, tworząc na przykład wspólny panel zarządzania i monitoringu dla wszelkiej miejskiej aktywności.

Źródło: Signify

[ssba-buttons]