Ograniczniki przepięć do zabezpieczania latarni ulicznych z oprawami LED

Reklama

Reklama

rynekelektryczny.pl
tel. 22 743 00 71
reklama@rynekelektryczny.pl

  |  
Ograniczniki przepięć w oprawach ulicznych LED

W 2014 w duńskim mieście Esbjerg w czasie jednej burzy uszkodzeniu uległo ponad 400 latarni ulicznych ze źródłami światła LED. Przyczyną był brak zabezpieczeń specjalnymi ogranicznikami przepięć, gdyż zarówno źródła LED, jak i zasilacze elektroniczne je zasilające są podatne na uszkodzenia spowodowane zarówno przez przepięcia wywołane wyładowaniami atmosferycznymi jak też przez tzw. przepięcia łączeniowe występujące w sieciach zasilających.

Francuska firma CITEL, będąca największym we Francji i trzecim w Europie producentem ograniczników przepięć, opracowała w ostatnich latach ponad 100 specjalnych typów ograniczników do ochrony przeciwprzepięciowej oświetlenia ulicznego LED i jest obecnie wiodącą firmą na świecie w tej dziedzinie.

Wyjątkowe parametry techniczne

Firma CITEL oferuje na rynku europejskim ograniczniki przepięć typu T2+T3 wg PN-EN 61643-11 na napięcie 230V AC i 24V DC. Dostosowane są one do nominalnego prądu wyładowczego In (8/20) µs o wartości 5kA i maksymalnego Imax (8/20)µs = 10kA. Ograniczniki te wytrzymują też tzw. udar kombinowany dla klasy III 10kA/10kV, zapewniając poziom ochrony Up poniżej 1,5 kV dla napięcia roboczego 230V AC. W ofercie są też ograniczniki przepięć typu T3 jak np.: MSB10 i MSB6. Ograniczniki mogą być montowane w szczelnych oprawach LED czy skrzynkach przyłączeniowych z IP20 np.: MLPC1, DSLP i niektóre wykonania MLPX, jak też poza nimi w latarniach, gdyż niektóre ograniczniki mają stopień ochrony IP67 np. MLPX czy IP66 jak MSB10.

Większość wykonań dostosowana jest do I klasy ochronności oprawy, lecz niektóre wykonania np.: MLPC2 i MLPX2 są dedykowane dla II klasy ochronności.

Zobacz także zabezpieczenia dla instalacji fotowoltaicznych

Gdy nastąpi uszkodzenie…

Uszkodzenie ogranicznika jest sygnalizowane zapaleniem się źródła LED oraz może objawić się jako trwała przerwa w zasilaniu lub dalsze funkcjonowanie oświetlenia przy braku zabezpieczenia. Możliwe jest również wysłanie zdalnej informacji o uszkodzeniu.

Ograniczniki przepięć do zabezpieczania latarni ulicznych z oprawami LEDTylko w firmie CITEL

Firma CITEL jako jedyna firma na rynku oferuje zintegrowane ograniczniki przepięć typu T2+T3 serii MLP do ochrony zarówno toru zasilania jak też toru sterowania oświetleniem. W jednej obudowie znajduje się ogranicznik przepięć typu 2+3 do ochrony toru zasilania na maksymalny prąd wyładowczy do 10 kA oraz drugi ogranicznik do ochrony systemu sterowania takiego jak DALI, RS 485 czy innego w zakresie 0-10 V DC.

 

 

 

 

Zapraszamy do obejrzenia produktów na stronie www.jeanmueller.pl

[ssba-buttons]