Ile słupów oświetleniowych jest w Warszawie?

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
Oświetlenie ulicy Jagiellońskiej w Warszawie

Warszawa intensywnie modernizuje oświetlenie ulic. Mijający rok był szczególny pod tym względem. W sumie wymienionych zostało prawie 1,3 tys. latarni – czyli tyle co w 2016 i 2017 roku.

Dla porównania w 2015 roku było ich prawie tysiąc mniej. Remonty i przebudowy oświetlenia są kompleksowe – wymieniane są zarówno urządzenia sterujące i okablowanie, jak i montowane nowe słupy i oprawy. Od kilku lat stosowane są oprawy oświetleniowe LED (w tym roku przybyło ich ok. 1,7 tys.). Łącznie na ulicach, którymi opiekuje się Zarząd Dróg Miejskich jest już ponad 6000 takich opraw.

Pojedyncze realizacje i duże inwestycje

Oprócz pojedynczych modernizacji w tym roku zrealizowano kilka dużych inwestycji związanych z oświetleniem. Jedną z największych i jednocześnie najbardziej innowacyjnych realizacji była wymiana oświetlenia w Parku Praskim. System oświetlenia to tzw. oświetlenie nadążne – pierwszy taki system w Warszawie.

Zobacz także Informacje z rynku oświetleniowego

Doświetlenie przejść dla pieszych

W tej chwili na terenie Warszawy jest już 800 przejść posiadających różnego rodzaju doświetlenie. Do końca 2018 roku doświetlone zostaną 362 przejścia, co oznacza, że uda się pobić rekordowe tempo prac z zeszłego roku, kiedy to doświetlonych zostało 337 „zebr”.

W ramach SOWY

Na ulicach Warszawy jest ponad 110 tys. słupów oświetleniowych. Niestety niektóre z tych latarni są już stare i wyeksploatowane, zaś w wielu lokalizacjach po prostu ich brakuje. Aktualnie prowadzone są zaawansowane negocjacje z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nt. warunków przyznania pożyczki w ramach programu „SOWA – oświetlenie zewnętrzne”. W ramach tego programu w ciągu 2 lat planowana jest modernizacja oświetlenia 13 ulic. Prace mają być kompleksowe (tj. wymiana kabli, szaf zasilających, słupów i opraw), zaś budżet całego projektu to 12,5 mln zł, z czego od NFOŚiGW otrzymamy prawie 10,8 mln zł. Celem programu jest zmniejszenie zużycia energii elektrycznej. Według obliczeń przebudowa ww. ulic wykonana w technologii LED przyniesie średnią oszczędność na poziomie 60% – zakładane roczne oszczędności w porównaniu z istniejącym to 720 MWh energii elektrycznej.

Źródło: ZDM

[ssba-buttons]