Elastyczność rozdzielnic z rozłącznikami SASILplus

Reklama

Reklama

rynekelektryczny.pl
tel. 22 743 00 71
reklama@rynekelektryczny.pl

  |  
Rozłączniki SASIL firmy Jean Mueller

Projektując rozdzielnicę często trudno przewidzieć, jakie nowe maszyny i urządzenia zostaną podłączone w przyszłości. Wielką zaletą rozdzielnic z rozłącznikami SASILplus jest olbrzymia elastyczność rozwiązań zarówno na poziomie projektowania, montażu, jak i późniejszych zmian w konfiguracji.

Wszystkie rozłączniki SASILplus mają taką samą szerokość i głębokość, w zależności od wielkości różnią się jedynie wysokością: wielkość 00 (do 160A) ma 50 mm, rozmiar 1 (do 250A) ma 75 mm a wielkość 2 (400A) i 3 (630A) po 150 mm. Aparaty wsuwa się jak szuflady w tzw.: prowadnice, które przykręcane są do profili montażowych o rastrze 25 mm.

Na przykładach

Elastyczność zmian można przedstawić na przykładzie rozdzielnic, które zainstalowane są w halach międzynarodowych targów w Hanowerze: w jednym tygodniu odbywa się wystawa maszyn przemysłowych i w rozdzielnicy instaluje się kilka rozłączników o wielkości 2 (400A) lub 3 (630A), a w następnym tygodniu będzie wiele małych stoisk i potrzeba będzie dużo rozłączników SASILplus o wielkości 00 (160A). Wprawny elektryk w ciągu ok. 1-2 godzin wymontuje duże rozłączniki wraz z prowadnicami (odkręca od frontu po 2 śruby na każdy aparat i odkręca z boku kable) i w to samo miejsce montuje np.: 20 rozłączników o wielkości 00 oraz przykręca z boku kable.

Zobacz film

Bez odłączania rozdzielnicy od sieci

W nowych rozłącznikach SASILplus można też samemu w prosty sposób wymieniać przekładniki prądowe (rozłączniki SASILplus mogą być wyposażone w 1, 3 lub 4 przekładniki o prądzie wtórnym 1A lub 5A, klasy 1, 0,5, 0,5s i specjalne 0,2 – w zakresie 50-600A) czy amperomierze 48×48 mm (elektromagnetyczne lub bimetalowe), dodać elektroniczną kontrolę stanu bezpieczników czy też wskaźnik stanu załączenia i wtyczkę SKL wyprowadzającą dane pomiarowe na zewnątrz. Jedną z podstawowych zalet rozłączników SASILplus jest to, że przy odpowiedniej budowie rozdzielnicy (przy zastosowaniu osłon szyn zbiorczych i przyłączy) można dokonywać montażu, napraw i zmian w konfiguracji bez potrzeby odłączania rozdzielnicy od sieci elektrycznej.

Bezpieczeństwo obsługi

Rozłączniki SASILplus dzięki wkładkom topikowym i mechanizmowi migowemu są bezpieczne dla obsługujących je osób i mogą być załączane i rozłączane pod napięciem przez osoby nieprzeszkolone w zakresie obsługi urządzeń elektrycznych. Jest to bardzo istotne przy eksploatacji urządzeń, gdyż zwykle tylko wykwalifikowani elektrycy mogą dokonywać operacji przy rozdzielnicach pod napięciem, a czasami zachodzi potrzeba pilnego wyłączenia zasilania. Aparat można otworzyć wyłącznie w stanie rozłączonym, co dzięki zastosowaniu podwójnego rozłączania (przed i za bezpiecznikiem) zapewnia pełne bezpieczeństwo obsługi.

Zbieranie danych

Kolejnym ważnym elementem w rozłącznikach SASILplus jest możliwość zbierania danych elektrycznych i ich wyprowadzenie na zewnątrz. Najprostszym sposobem jest wyprowadzenie przez wtyczkę toru sygnalizacyjnego danych o prądzie przemiennym z 1 lub 3 przekładników o klasie dokładności 1, 0,5 lub 0,2 i prądzie wtórnym 5A lub 1A, ze styków pomocniczych informacji o stanie załączenia oraz z modułu kontroli stanu bezpieczników ES07 sygnału o ewentualnym przepaleniu się wkładki. W rozłącznikach na prąd stały instaluje się do pomiarów boczniki zamiast przekładników. Dane o prądzie można wyprowadzać bezpośrednio na mierniki lub analizatory sieci instalowane w rozdzielnicy czy też tworzyć bardziej skomplikowane systemy. Przykładowo JEAN MUELLER POLSKA oferuje m.in. odpowiednie produkty firmy LUMEL z Zielonej Góry, takie jak przetworniki z wyjściem RS-485 MODBUS, analizatory parametrów sieci, wyświetlacze jako panele operatorskie oraz oprogramowanie w języku polskim do wizualizacji i analizy danych ze wszystkich odpływów na komputerze.

Rozdzielnice z rozłącznikami SASILplus

Na rynku dostępne są dziesiątki standardowych rozdzielnic dostosowanych specjalnie do montażu rozłączników SASILplus oferowanych przez kilkudziesięciu producentów i mające tzw.: badanie typu z rozłącznikami SASIL. Rozdzielnice te umożliwiają obciążanie pola do 2300A i wytrzymałość zwarciową do 120kA. Mogą to być przykładowo rozdzielnice budowane na licencji jak MODAN (EATON), OKKEN (Schneider Electric), SEN (General Electric), SIVACON (Siemens), jak też rozdzielnice z przeprowadzonymi przez producentów badaniami typu z rozłącznikami SASIL dostępne dla każdego np.: Prisma Plus (Schneider Electric), X-Energy (EATON) czy też rozdzielnice takich firm jak SCHRACK, ZPAS, ELEKTROBUDOWA, HABER czy RITTAL.

W Polsce jest już kilkaset wdrożeń rozdzielnic z rozłącznikami SASIL – od elektrowni, lotnisk i petrochemii przez różnorodne zakłady przemysłowe aż do centrów handlowych i biurowców.

Więcej informacji na www.jeanmueller.pl

[ssba-buttons]