Jakie są trendy w konstruowaniu profesjonalnych rozwiązań oświetleniowych?

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
trendy w branży oświetleniowej

W branży oświetleniowej zauważalny jest intensywny rozwój zarówno produktów w technologii LED jak i automatyzacja oferowanych usług. Według raportu LEDinside 2018 rynek oświetleniowy LED w Europie osiągnął wartość 8292 USD z rocznym wzrostem na poziomie 9,5%.

Producenci oświetlenia profesjonalnego powinni w 2019 roku postawić na konstruowanie rozwiązań uwzględniających przede wszystkim cyfryzację i energooszczędność.

Obecnie dostępne oprawy LED mogą zastąpić tradycyjne źródła światła w stosunku 1:1. Pozwoli to wygenerować zyski rzędu nawet 50% w porównaniu do konwencjonalnego oświetlenia.

Oto 5 podstawowych trendów w oświetleniu profesjonalnym:

1.Rozwój technologii LED

Popularność energooszczędnego oświetlenia stale rośnie, a przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na modernizację tradycyjnego systemu na ledowe zamienniki.

Zarządcy szukający oszczędności w pierwszej kolejności znajdą je w instalacji oświetleniowej. Chociaż inwestycja w nowoczesną technologię LED jest na początku znacznie wyższa niż w przypadku tradycyjnych źródeł światła, zwraca się szybciej, nie tylko w postaci realnych oszczędności, ale także wygody oraz dłuższej żywotności opraw. Chociaż trend na oświetlenie ledowe w obiektach komercyjnych jest zauważalny już od jakiegoś czasu, tylko nowoczesne budynki mają je w standardzie. Starsze hale produkcyjne czy magazyny nadal wykorzystują przestarzałe oprawy metalohalogenkowe, które generują znacznie wyższe koszty – tłumaczy Michał Jastrzębski, dyrektor techniczny z firmy Beghelli-Polska.

2.Inteligentne systemy zarządzania oświetleniem

W nadchodzącym roku eksperci prognozują popyt na inteligentne oprawy, których zadaniem jest nie tylko oświetlać wybraną przestrzeń, ale także dostosowywać natężenie światła do aktualnego zapotrzebowania. Możliwość łączenia opraw w grupy i tworzenie w ten sposób dowolnie zaprogramowanych scenariuszy czy wyposażanie urządzeń w czujniki ruchu, które w głównej mierze odpowiadają za oszczędzanie energii. Czujniki światła wbudowane w każdą z opraw pozwalają na jej samodzielną kalibrację oraz dostosowanie pracy do aktualnych warunków. Trend ten był już zauważalny podczas targów Light & Building we Frankfurcie w 2018 roku.

Dostosowanie układu oświetlenia do prężnie rozwijającej się koncepcji Internetu Rzeczy to pomału obowiązek, który narzucany jest na producentów oświetlenia profesjonalnego. Połączenie instalacji oświetlenia z pozostałymi systemami działającymi na terenie obiektu pozwala ograniczyć koszty oraz zapewnić wygodne użytkowanie. Ponadto użytkownik ma stały dostęp do funkcji diagnostycznych oraz zużycia każdej z opraw. Dzięki temu łatwiejsze jest kontrolowanie pracy urządzeń i wcześniejsze zapobieganie ich usterkom – dodaje Jastrzębski.

3.Oświetlenie w Smart City

Internet Rzeczy z powodzeniem wykorzystywany jest także w inteligentnych miastach. Oprócz szeregu zaawansowanych usług w aglomeracjach (wykrywanie przestępstw i ataków wandalizmu, monitorowanie wibracji stanów zużycia materiałów budowlanych czy mostów) IoT usprawnia sterowanie oświetleniem, dostosowując je do pory dnia, obecności użytkowników czy aktualnych warunków pogodowych. Nowoczesne oprawy LED dedykowane oświetleniu ulicznemu są wyposażane nie tylko w moduły komunikacyjne, które pozwalają łączyć je z pozostałymi systemami, ale także charakteryzują się zaawansowaną technologią optyczną, zwiększającą bezpieczeństwo na drogach. W nocy lub w trudnych warunkach atmosferycznych technologia LED eliminuje zjawisko przykrego olśnienia, czyli oślepienia użytkowników drogi. Modernizacja oświetlenia ulicznego może być finansowa z funduszy państwowych. Sprzyja temu trend ekologicznego użytkowania infrastruktury miejskiej oraz poprawy efektywności energetycznej systemów oświetlenia zewnętrznego. Dzięki oświetleniu LED gminy będą mogły na wydatkach za energię elektrycznych zaoszczędzić nawet 40%.

Przeczytaj informacje z rynku oświetleniowego

4.Bezgotówkowa modernizacja oświetlenia

Producenci systemów oświetlenia coraz częściej decydują się na elastyczne rozwiązania pozwalające na finansowanie modernizacji oświetlenia tzw. leasingowanie w formule ESCO. Polega ona na przeprowadzaniu reorganizacji, która obniży koszty eksploatacji wynikające z oświetlania przestrzeni. Usługa ESCO obniża koszty związane z konserwacją urządzeń, zmniejsza awaryjność systemu oraz pozwala na osiągnięcie maksymalnej wydajności. Z formuły mogą skorzystać zarówno prywatni przedsiębiorcy, jak i jednostki samorządowe. Cała praktyka polega na bezgotówkowej modernizacji oświetlenia. Użytkownik pokrywa koszt inwestycji, w miesięcznych ratach, które wygenerowane są przez oszczędności wynikające z eksploatacji nowego systemu. Trend ten jest kontynuacją energooszczędnej idei oświetlenia LED, która gwarantuje realne zyski dla inwestorów.

5.Oświetlenie dopasowane do potrzeb człowieka

Stałe unowocześnianie przestrzeni pracy związane jest ściśle z dynamicznym rozwojem Human Centric Lighting, którego technologia bierze pod uwagę działanie światła na organizm oraz psychikę człowieka. Obecnie więcej czasu spędzamy w sztucznie doświetlonych przestrzeniach z ograniczonym dostępem światła naturalnego, co często prowadzi do rozregulowania naturalnego rytmu dobowego. Skutkuje to bezsennością, problemami z koncentracją czy przewlekłym zmęczeniem.

Mając na uwadze obecne „choroby cywilizacyjne” producenci oświetlenia LED szukają technologii, która ułatwi pracownikom funkcjonowanie w przestrzeniach o ograniczonym dopływie światła naturalnego. Rezultatem poszukiwań jest konfiguracja HCL, która w jak najdokładniejszy sposób odwzorowuje światło dzienne. Koncepcja łączy w sobie pobudzające niebieskie światło z cieplejszą, bardziej przyjemną barwą. Możliwość zautomatyzowania tej technologii pozwoliła na stworzenie światła, które podąża za człowiekiem i dopasowuje się do jego rytmu dobowego – podsumowuje Jastrzębski.

RE na podstawie materiałów Beghelli

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny. Zobacz więcej

[ssba-buttons]