Polska firma fotowoltaiczna w Dolinie Krzemowej

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
Filip Granek XTPL

Firma z polskiego rynku fotowoltaicznego XTPL, komercjalizująca zaawansowaną technologię nanodruku, założyła spółkę w miejscowości Sunnyvale, w Kalifornii (Silicon Valley). Będzie działać pod nazwą XTPL Inc.

Firma intensyfikuje tym samym rozwój swoich struktur oraz operacji w USA. Menedżerowie wesprą procesy zabezpieczania kluczowego IP i realizację wdrożeń we współpracy z przemysłowymi potentatami.

Czytaj Informacje z rynku fotowoltaicznego

XTPL przygotowywało się do tego momentu od kilku miesięcy. 20 lutego 2019 roku odbył się debiut na GPW. Stany Zjednoczone są kolejnym krokiem w rozwoju biznesowego potencjału. W zarządzie XTPL Inc., oprócz dr. Filipa Granka zasiadają wpływowi, amerykańscy partnerzy: Harold Hughes (m.in. były CFO Intela i CEO Rambusa) oraz Amir Nayyerhabibi (partner w Benhamou Global Ventures, funduszu VC z siedzibą w Silicon Valley).

Krzemowa Dolina to miejsce, które szybko zdefiniowaliśmy jako biznesowy kierunek numer jeden dla XTPL. To wyjątkowy tygiel, łączący przemysł, innowacje, kapitał i ludzi. W najbliższym sąsiedztwie naszego biura są nie tylko tacy potentaci jak LinkedIn czy Apple ale także np. Corning, który słynie z technologicznych innowacji wdrażanych na masową skalę. W USA mamy już grupę amerykańskich menedżerów wspierających nas w zakresie komercjalizacji oraz ochrony IP. Do tego zakończyliśmy niedawno z sukcesem kolejny etap zaawansowanego projektu typu proof-of-concept dla jednego z tamtejszych czołowych graczy w segmencie smart glass – zaznacza Filip Granek, prezes XTPL.

Royole (giętka elektronika), Quanergy (czujniki Lidar) czy Carbon3D (druk polimerów) – te nazwy mogą nie mówić wiele osobom spoza Krzemowej Doliny i okolic. To jednak nieprzypadkowa lista. Oto kilka przykładów z wielu hi-techowych unicornów (spółek wycenianych na co najmniej 1 mld USD), założonych na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i pracujących ręka w rękę z tamtejszymi firmami z dużego przemysłu. XTPL ma ambicję podążać ich śladami, rozwijając się w pierwszym etapie właśnie w Kalifornii, która jest 5. największą gospodarką świata.

Kierunek Silicon Valley jest dla XTPL naturalny, m.in. ze względu na koncentrację w tamtym obszarze firm będących liderami najbardziej interesujących dla spółki obszarów przemysłu. Jest to jednocześnie rynek o unikalnej infrastrukturze biznesowej oraz ogromnym doświadczeniu we wdrażaniu wysokich technologii. Otwarcie spółki w Dolinie podnosi wiarygodność XTPL w oczach potencjalnych amerykańskich kontrahentów, gdyż preferują oni współpracę z firmami posiadającymi lokalne struktury, także w kontekście podpisywania wszelkich umów – mówi Harold Hughes, członek zarządu XTPL Inc.

Jednocześnie XTPL buduje wartość poprzez poszerzanie swojego portfolio w zakresie własności intelektualnej (IP). Po zakończonych w grudniu 2018 r. pracach zespołu badawczo-rozwojowego, wspierająca XTPL amerykańska kancelaria patentowa K&L Gates, operująca w Palo Alto, przedstawiła do rejestracji kolejne 2 zgłoszenia patentowe. Oba wnioski będą procedowane w ramach międzynarodowej procedury PCT.

Osadzenie XTPL w realiach Silicon Valley otwiera dla firmy także drzwi do pozyskiwania lokalnych talentów w zakresie technologii oraz business developmentu. Jest to ogromna wartość, ponieważ o wartości spółki świadczy także jakość zespołu. XTPL ma tu od początku poważne i unikalne kompetencje, które zamierzamy dalej rozwinąć – dodaje Amir Nayyerhabibi, także zasiadający w zarządzie XTPL Inc.

XTPL rozwija i komercjalizuje na światowym rynku zaawansowaną, addytywną technologię umożliwiającą ultraprecyzyjne drukowanie nanomateriałów.

Unikalny system XTPL pozwala na precyzyjne nanoszenie na różnych podłożach specjalnie skomponowanego przez firmę nanotuszu. Kształt, wielkość i odstępy pomiędzy strukturami submikronowymi uzyskanymi tą metodą (szerokość nawet 1 μm) mogą być dostosowywane do różnych zastosowań przemysłowych i badawczych. Technologia ta umożliwi produkcję nowej generacji warstw TCF (Transparent Conductive Films), tj. transparentnych warstw przewodzących, wykorzystywanych w produkcji monitorów, ekranów dotykowych, ogniw fotowoltaicznych i wyświetlaczy – dla tej branży XTPL może również dostarczyć przełomową technologię naprawy przerwanych, niezwykle cienkich połączeń metalicznych w układach elektronicznych (tzw. open-defect repair) oraz technologię precyzyjnego dozowania kropek kwantowych. Rozwiązanie XTPL może również stanowić poszukiwaną przez rynek alternatywę dla fotolitografii stosowanej między innymi w sektorze półprzewodników. Celem spółki jest oferowanie unikalnych głowic drukujących, każdorazowo zaprojektowanych i dedykowanych dla konkretnych zastosowań – a także kompatybilnych, precyzyjnie dopasowanych nanotuszów. Innowacje technologiczne opracowane przez XTPL mają potencjał, by w pierwszej kolejności zrewolucjonizować, a potem stać się standardem w wielu wybranych obszarach elektroniki drukowanej.

Tak jak dziś tanio i szybko drukujemy gazety i książki, w najbliższej przyszłości drukować będziemy właśnie wyświetlacze, ogniwa PV, biosensory i inne zaawansowane elementy. To już nie jest jedynie wizja. To szybko nadchodząca rzeczywistość.

RE na podstawie materiałów XTPL

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny. Zobacz więcej

[ssba-buttons]