PGE pracuje nad systemem ostrzegania awaryjnego

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
farma wiatrowa

PGE Energia Odnawialna, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, opracowuje system umożliwiający wczesne przewidywanie wystąpienia awarii turbin wiatrowych.

Projekt będzie realizowany przy współpracy z PGE Systemy w oparciu o dane dotyczące Farmy Wiatrowej Lake Ostrowo. Do końca 2019 roku powstanie wielofunkcyjny system informatyczny, który umożliwi służbom eksploatacyjnym bieżący dostęp do informacji na temat stanu pracy pojedynczych turbin wiatrowych. Tego typu informacje, generowane w czasie rzeczywistym, pozwolą na błyskawiczną reakcję na zbliżające się stany awaryjne, wynikające przede wszystkim z bardzo dużej zmienności warunków pracy maszyny, związanymi np. z wibracjami czy temperaturą otoczenia.

Czytaj Informacje z rynku fotowoltaicznego

Dzięki nowemu systemowi, służby będą mogły interweniować z wyprzedzeniem, zanim zaistnieje awaria. Natomiast w przypadku jej wystąpienia, będą mogły istotnie ograniczyć jej skutki oraz skrócić czas niezbędny do jej usunięcia – powiedział Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

Rozwiązanie to przyczyni się do uzyskania znacznych oszczędności. Według wstępnych szacunków sięgać mogą one nawet 75 proc. środków finansowych, które spółka każdego roku traciła podczas przestojów oraz wydawała na niezbędne naprawy.

Jeśli system się sprawdzi, zostanie zaimplementowany także w innych należących do PGE Energia Odnawialna farmach wiatrowych. Spółka nie wyklucza możliwości komercyjnego udostępniania systemu.

RE na podstawie materiałów PGE

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny. Zobacz więcej

[ssba-buttons]