Postęp technologiczny zależy od “uporządkowanego ruchu elektronów”

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
Kongres SEP

2 kwietnia 2019 roku – pierwszy dzień 3. Kongresu Stowarzyszenia Elektryków Polskich SEP.

Oto 6 najważniejszych faktów, na które warto zwrócić uwagę:

1. W tym roku SEP obchodzi 100-lecie istnienia. Kongres jest więc wyjątkowy uroczysty. Odbywa się w Warszawie, w Hotelu Victoria Sofitel. Biorą w nim udział znakomite osobistości ze świata polityki, nauki i biznesu.

2. Podczas otwarcia Kongresu, minister energetyki Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że mimo energooszczędnych urządzeń i systemów, wciąż wzrasta zużycie energii elektrycznej. Dzieje się to z powodu usprzętowienia gospodarstw domowych. Społeczeństwo oczekuje, że energia elektryczna będzie dostępna w każdym miejscu i o każdej porze.

3. „Cyfrowy wyścig zbrojeń” – tak zatytułował swój wykład Andrzej Zybertowicz, doradca Prezydenta RP. Poszukiwany jest algorytm, który zautomatyzuje ludzkie zachowania. Przełomowe odkrycie w dziedzinie sztucznej inteligencji pozwoli zdobyć przewagę na świecie.

4. Informatycy jawią się jako władcy cyfrowego świata, jednak nadal będzie rządził „uporządkowany ruch elektronów” – takie stanowisko (nie do podważenia) ma Maciej Bando, prezes Regulacji Energetyki. Wszystkie wynalazki potrzebują energii elektrycznej, nawet wtedy, gdy stajemy się niezależni od sieci energetycznej, i budujemy system rozproszony.

5. Największe zasługi w rozwoju polskiej elektroenergetyki miał Kazimierz Szpotański, współzałożyciel SEP oraz założyciel największej w Polsce w okresie międzywojennym Fabryki Aparatów Elektrycznych, która miała szansę zostać „polskim Siemensem” – takie płyną wnioski z historii SEP-u. Wyjątkową prezentację o dziejach Stowarzyszenia miał Piotr Szymczak, prezes SEP.

6. Po zakończeniu Kongresu powstanie dokument o stanie polskiej elektryki. SEP przekaże go rządzącym.

Rynek Elektryczny jest patronem medialnym Kongresu SEP 2019.

Więcej na http://3kep.sep.com.pl/

RE

[ssba-buttons]