Elektrobudowa wykona dodatkowe roboty elektromontażowe w elektrowni atomowej

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
elektrownia jądrowa

Elektrobudowa podpisała 17 kwietnia 2019 roku kolejny aneks do umowy zawartej z firmą Areva na wykonanie montażu instalacji elektrycznych, w tym montaż kabli i urządzeń rozdzielczych, aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki oraz udział w rozruchu dla części reaktorowej w budowanej elektrowni atomowej Olkiluoto 3 w Finlandii.

Po podpisaniu aneksu łączna wartość robót zleconych przez AREVA w ramach umowy w okresie jej obowiązywania tj. od 2008 roku wynosi około 183 mln EUR netto.

Przedmiotem aneksu jest wykonanie dodatkowych prac elektroenergetycznych, a tym samym zwiększenie wartości umowy o kwotę 4 mln EUR netto (tj. ok 17,2 mln zł netto) oraz wydłużenie szacowanego terminu realizacji zadania do końca listopada 2019 roku.

O budowie elektrowni atomowej w Finlandii

Elektrobudowa na inwestycji Olkiluoto 3 w Finlandii jest podwykonawcą firmy Areva – francuskiego producenta reaktorów. Inwestorem jest firma TVO (Teollisuuden Voima Oy) będąca prywatnym wytwórcą energii elektrycznej. Jej właścicielami są fińskie przedsiębiorstwa przemysłowe. TVO posiada już dwie elektrownie atomowe – Olkiluoto 1 i Olkiluoto 2.

W zakres prac Elektrobudowy na obiekcie OL3 wchodzi montaż urządzeń oraz instalacji elektroenergetycznej, elektrycznej oraz AKPiA. Zakres zadań Elektrobudowy od początku inwestycji obejmuje: przygotowanie dokumentacji jakościowej dla prac elektrycznych i spawalniczych, prefabrykację elementów konstrukcyjnych i wsporczych, montaż tras kablowych, montaż rozdzielnic, transformatorów, skrzynek sterowniczych i rozdzielczych, układkę kabli siłowych i sterowniczych, podłączanie kabli i przewodów, montaż instalacji uziemiającej, montaż aparatury AKPIA, inspekcje kontroli jakości, przygotowanie dokumentacji odbiorowych.

Na budowie Olkiluoto 3 w ramach kontraktu Elektrobudowy pracuje 105 pracowników. W szczycie, tj. na przełomie 2015/2016 roku, na budowie w ramach kontraktu Elektrobudowy pracowało ok. 500 pracowników.

RE

Obraz Marabu z Pixabay

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny. Zobacz więcej

[ssba-buttons]