XTPL czeka na odpowiednią skalę

   |    tekst redakcyjny    |   
Firmy elektrotechniczne na GPW XTPL

Rok 2018 zakończył się dla XTPL zwiększeniem przychodów o 29 proc., ale w całości pochodziły one z dotacji. Z działalności operacyjnej firma nie wypracowała jeszcze przychodów, a koszty funkcjonowania były na tyle duże (11,6 mln zł, z czego 4,5 mln zł to koszty świadczeń pracowniczych, a 4,3 mln zł usług obcych), że strata niemal się podwoiła względem 2017 r. Firma wciąż stoi w blokach startowych ze swoją technologią nanodruku.

Chociaż w ostatnich miesiącach mieliśmy już możliwość realizacji pierwszych, komercyjnych zleceń, to jednak świadomie zdecydowaliśmy o nieangażowaniu w nie zasobów spółki. Dlaczego? Analiza biznesowa pokazała, że żadne z tych zleceń nie dawało możliwości skalowania biznesu do odpowiednio dużych rozmiarów, a jednocześnie każde z nich wymagało sporego nakładu pracy. Tymczasem skalowalność w danym sektorze rynku, osiągalna w możliwie krótkim czasie, to główny czynnik budowania wartości dla akcjonariuszy w długim okresie – napisał w liście do akcjonariuszy Filip Granek, prezes XTPL.

W 2018 r. spółka nawiązała kontakt z chińską firmą, produkującą urządzenia do wytwarzania wyświetlaczy, która jest zainteresowana technologią XTPL. W grudniu Chińczycy pojawili się w Polsce, a obecnie dopracowywany jest model współpracy.

Nasza technologia ma stanowić przełom, a następnie stać się standardem w produkcji elektroniki użytkowej. W podobny sposób rozwiązania Intela zostały wdrożone do wytwarzania nowoczesnych komputerów i do dziś są synonimem innowacyjności oraz najwyższej jakości na rynku – dodaje Filip Granek.

XTPL 2017 2018 zmiana r/r
przychody 1,76 2,27 29%
wynik operacyjny -3,95 -7,24
wynik netto -3,94 -7,21

RE