Rok wygranych i przegranych. Raport za 2018 z firm elektrotechnicznych

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
raport 2018 firmy elektrotechniczne

Mało który rok w ostatnich latach stał pod znakiem tak dużych zmian w kondycji i wynikach spółek z branży elektrotechnicznej. O niewielu jej giełdowych przedstawicielach można powiedzieć, że ustabilizowali formę. Sporo jest przykładów znacznej zmiany na lepsze, niemniej jednak też firm, którym wyraźnie się pogorszyło.

Do pierwszej grupy zaliczyć można na pewno Apator, który przerwał trwającą trzy lata serię spadku zysków. Straty na zyski zamienił też TIM, który odnotował rekordowy w historii poziom przychodów, nakręconych wysoką sprzedażą przez Internet (w przychodach ma już 70-procentowy udział). Dzięki poprawie w dwóch z trzech spółek zależnych odżył też Sonel, którego zysk netto zwiększył się o 75 proc. Próg rentowności przekroczyły w końcu Alumast i Radpol, a poprawą zysków wykazały się Energoaparatura, Relpol i Elektromont.

Na drugim biegunie znalazła się Elektrobudowa, której notowania osunęły się do poziomu najniższego od – bagatela – 16 lat! Potrzebą chwili stała się emisja akcji, bo dokapitalizowania spółki zażądały banki. W podobnej sytuacji był niedawno Radpol, który jednak zdaje się wychodzić na prostą. Fatalne wieści dla akcjonariuszy ma natomiast Luxima, której kluczowa spółka zależna złożyła wniosek o restrukturyzację, to samo czeka zapewne także spółkę-matkę. Stratami rok zakończyło ZPUE, ELQ, Elektrotim i Govena Lighting, na pierwsze przychody z działalności czeka natomiast XTPL. Słabszy rok zaliczyli producenci oświetlenia – Lena Lighting, ES-System i LUG.

Zobacz szczegółowe informacje o firmach:

Pełne informacje o spółkach znajdują się w numerze majowym RE

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny. Zobacz więcej

[ssba-buttons]