Jakie firmy wygrały przetargi fotowoltaiczne w pierwszym kwartale 2019 roku?

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
instalacja fotowoltaiczna na dachu

W pierwszym kwartale 2019 roku w Polsce dokonano rozstrzygnięć 193 przetargów, w których opis przedmiotu związany był z branżą fotowoltaiczną. W tym samym czasie unieważniono 76 postępowań.

W analizowanym okresie branża odnotowała wzrost ilości rozstrzygnięć przetargowych w porównaniu do IV kwartału 2018 r. o nieco ponad 25 procent.

Liczba ogłaszanych przetargów w poszczególnych miesiącach przedstawiała się następująco: styczeń – 47, luty – 61 oraz marzec – 85 wyników.

Przetargi fotowoltaiczne według województw

W okresie od stycznia do marca 2019 roku, inwestorzy z województwa podkarpackiego (20) ogłosili najwięcej rozstrzygnięć postępowań przetargowych. Drugie miejsce zajęli ex aequo inwestorzy z województw: lubelskiego i podlaskiego (po 19 opublikowanych ogłoszeń). Trzeci wynik należał do zamawiających z województwa małopolskiego (16).

Najwięcej postępowań przetargowych wygrali przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego – 25, następne w kolejności znalazły się województwa łódzkie z wynikiem 20 zwycięskich ofert oraz małopolskie – 17.

Kto zarobił najwięcej na przetargach PV

Firmy z województwa mazowieckiego wygrały przetargi na najwyższą łączną kwotę zamówień – 125,9 mln zł i zostały niekwestionowanymi liderami branży. Zdecydowanie mniej środków finansowych popłynęło na konta wykonawców z województwa wielkopolskiego (55,3 mln zł). Trzecie w kolejności jest województwo podkarpackie, z wynikiem finansowym 54,1 mln zł.

Po raz kolejny, niekwestionowanym zwycięzcą w odniesieniu do liczby wygranych postępowań przetargowych jest firma Flexipower Group Sp. z o.o. Sp. K, która została wybrana do wykonania zamówienia 7 razy. Powody do zadowolenia mają również firmy: AMM Investments Sp. z o.o. oraz ATA-Technik Sp. z o.o. s.k.a., które wygrały po 4 razy.

Pod względem łącznej wartości uzyskanej za wygrane postępowania, na podium znalazły się firmy: Budimex Nieruchomości Sp. z o.o., ML System S.A. oraz ATA-Technik Sp. z o.o. s.k.a.

Najdroższym przetargiem, który w całości dotyczył energii odnawialnej, było postępowanie ogłoszone przez Strzeleckie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. Przedmiotem zamówienia było Zaprojektowanie i wykonawstwo instalacji fotowoltaicznych na terenie zakładów i obiektów Spółki / Faza V i VI. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma ATA Technik Sp. z o.o. i tym samym stała się wykonawcą zamówienia o wartości 41 987 873,95 zł.

W pierwszym kwartale 2019 roku dokonano rozstrzygnięć przetargów związanych z branżą fotowoltaiczną na łączną wartość 466 243 520,76 zł.

Czytaj Informacje z rynku fotowoltaicznego

Źródłem zebranych danych do raportu były w głównej mierze ogłoszenia opublikowane w Biuletynie Zamówień Publicznych (77%) i Biuletynie Unijnych Zamówień Publicznych TED (23%) i są poprawne w takim samym stopniu co zgłoszone przez zamawiających informacje.

pressinfo.pl

Fot. Obraz cverkest z Pixabay

[ssba-buttons]