Ministerstwo zaoszczędzi 100 tysięcy rocznie dzięki fotowoltaice

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii planuje umieścić na dachu budynku instalację fotowoltaiczną. Będzie to jedna z największych elektrowni solarnych w Warszawie.

Przetarg na dostawę i montaż modułów fotowoltaicznych zostanie ogłoszony w sierpniu 2019 r. Zamontowana instalacja składać się ma z 3 mikroinstalacji o łącznej mocy ok. 150 kWp. Całą elektrownię PV będzie tworzyć 528 modułów, każdy o mocy 300 Wp.

Szacuje się, że rocznie instalacja fotowoltaiczna wytwarzać będzie 7 proc. zużycia energii elektrycznej z 2018 r., więc rocznie przyniesie to oszczędności w wysokości 100 tysięcy złotych. Dodatkowo elektrownia słoneczna przyczyni się do zredukowania emisji dwutlenku węgla o ok. 120 tys. ton w ciągu roku, co pozwoli na zaoszczędzenie 12 tys. zł rocznie z tytułu podatku emisyjnego UE.

Oprócz montażu instalacji PV, budynek ministerstwa przejdzie termomodernizację. Działania będą obejmowały m.in. wymianę opraw oświetleniowych (przyniesie to oszczędności na zużyciu energii elektrycznej na poziomie 47 proc.). Dzięki termomodernizacji łączne zapotrzebowanie na energię końcową spodnie szacunkowo o 60,18 proc. rocznie.

Fot. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii

Czytaj Informacje z rynku fotowoltaicznego

Zaprenumeruj Rynek Elektryczny. Zobacz więcej

JK

[ssba-buttons]