Fotowoltaika na gruntach kolejowych

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
elektrownia fotowoltaiczna PGE

Polska Grupa Energetyczna PGE i Polskie Koleje Państwowe PKP podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy realizacji projektów obejmujących fotowoltaikę.

PKP obecnie dysponuje ok. 100 tys. ha gruntów, z których część zostanie przeznaczona pod budowę elektrowni fotowoltaicznych. Za selekcję terenów pod inwestycje odpowiada PGE, które wstępnie wytypowało już grunty znajdujące się w województwach: podkarpackim, śląskim i łódzkim. W najbliższym czasie eksperci z PKP i PGE wspólnie dokonają pełnego przeglądu dostępnych gruntów i wskażą te najlepsze pod inwestycje. Podpisany list zakłada, że umowa na realizację pierwszego projektu będzie podpisana do końca pierwszego kwartału przyszłego roku.

PKP jest zainteresowane także zakupem energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalacje fotowoltaiczne w ramach porozumienia.

Porozumienie z PKP SA. przyczynia się do realizacji Programu PV Grupy PGE, którego postanowieniem jest osiągnięcie do 2030 roku ok. 2,5 GW mocy z energii słonecznej. Podobne przedsięwzięcia PGE Energia Odnawialna realizuje z m.in. Grupą Azoty Kopalnie oraz Zakładami Chemicznymi Siarki „Siarkopol”. Na dziesięciu hektarach gruntów poeksploatacyjnych w Osieku (woj. świętokrzyskie) powstanie inwestycja w mocy zainstalowanej 5 MW i rocznej produkcji 4,97 GWh. Plan zakłada, że elektrownia, która będzie wyposażona w ok. 16 tys. paneli, zacznie działać w połowie 2022 roku.

Czytaj Informacje z rynku fotowoltaicznego

RE

Fot. PGE

[ssba-buttons]