Największą farmę fotowoltaiczną w Polsce wybudują Chińczycy

tekst redakcyjny

tekst redakcyjny

  |  
Fotowoltaika w Czernikowie

W miejscowości Przykona, w pobliżu Turku, w województwie wielkopolskim planowana jest potężna inwestycja fotowoltaiczna o mocy 600 MW. Cała instalacja produkować będzie ok. 3 proc. energii pozyskiwanej w Polsce z OZE. Tym samym będzie to największa farma fotowoltaiczna w Polsce.

Elektrownię PV wybuduje Energia Przykona, z grupy NeoInvestments, we współpracy z chińską spółką China Sinogy Electric Engineering. Za stronę finansową inwestycji będzie odpowiadać szwajcarska firma – Strategic Swiss Partners AG.

Do końca 2020 r. zostanie ukończony pierwszy etap inwestycji o mocy 200 MW. Instalacja powstanie na 320 ha gruntów rolnych, pozostałych po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Teren inwestycji otacza infrastruktura, która umożliwi przesyłanie i wykorzystywanie produkowanej energii elektrycznej.

Elektrownia zacznie działać już w 2020 roku.

Obecnie największa farma fotowoltaiczna w naszym kraju należy do koncernu Energa. Znajduje się w gminie Czernikowo (koło Torunia), na obszarze o powierzchni ok. 7,7 hektarów. Moc zainstalowana farmy wynosi 3,77 MW.

RE

Fot. Energa, Elektrownia PV, Czernikowo

[ssba-buttons]